Na Bielanach powstało Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej

BIELANY. Z inicjatywy UKSW powstało Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej. Podczas uroczystego otwarcia oprócz władz uczelni oraz studentów obecny był Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek.

Do głównych zadań Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej należą m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii oraz upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie – czytamy w komunikacie uczelni.

– Musimy przestrzegać podstawowej wolności osobistej człowieka, jaką jest wolność sumienia i religii – mówił podczas otwarcia Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Jak dodał: – W świecie dochodzi do brutalnych ataków na chrześcijan, wcale nie mniejszych niż przed wiekami. Zjawisko to dotarło już do Europy. Dlatego z tym większą radością przyjąłem informację o otworzeniu Centrum Badania Wolności Religijnej na UKSW.

– Badania naukowe są kluczowe, aby mieć przegląd sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce. Abyśmy mogli zabezpieczyć nasz region przed atakami na wolność religijną i ludzi wierzących każdego wyznania. W szczególności chrześcijan, których w Polsce jest najwięcej – uzupełnił minister Czarnek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wsparło działanie Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej dotacją w wysokości 1,5 mln złotych.

fot. UKSW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *