WARSZAWA. Dzięki nowoczesnym technologiom zmapowano ponad 7 milionów drzew w stolicy. Ma to pomóc w nowoczesnym zarządzaniu zielenią w mieście, ale też pozwoli sprawdzić każdemu mieszkańcowi, jakie drzewa rosną np. na pobliskim skwerku, w ulubionym parku lub nad Wisłą.
Mapa określa lokalizację i zasięg koron drzew, a także ich zróżnicowanie gatunkowe, stopień ulistnienia czy kondycję zdrowotną. Dzięki tym danym miejskie służby określą m.in. na jakim obszarze powinny pilnie skoncentrować działania pielęgnacyjne, gdzie należy wprowadzić nowe nasadzenia, a w którym miejscu zieleń jest w najlepszym stanie.
– Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które podjęło się takiego zadania. Dzięki mapie będziemy w stanie lepiej zarządzać miejską zielenią – określić, w których miejscach drzew jest mniej, gdzie przerwane są korytarze ekologiczne i gdzie nasi ogrodnicy i dendrolodzy powinni w pierwszej kolejności przeprowadzić badania. Ułatwi nam to ochronę starych drzew i pozwoli planować sadzenie nowych. Dzięki pozyskanym danym będziemy w stanie obliczyć nie tylko stopień pokrycia koronami drzew poszczególnych rejonów miasta, ale także oszacować ilość pochłanianego przez nie dwutlenku węgla, produkowanego tlenu, czy określić kształtowanie się miejskich wysp ciepła – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Zmapowano dokładnie 7121197 koron warszawskich drzew dzięki czemu wiadomo, że:
- łączna powierzchnia koron drzew w stolicy wynosi 165 km2, co stanowi 32 proc. powierzchni miasta;
- najliczniej w Warszawie rosną sosny (29 proc.) oraz dęby (12,6 proc.);
- najwyższe drzewo ma ponad 44 m wysokości.
Mapa objęła drzewa rosnące w granicach miasta, o minimalnej wysokości 3 m i powierzchni korony 7 m2. Nie uwzględnia ona roślin rosnących pod okapem koron innych drzew. Można szacować, że, uwzględniając również obiekty niewidoczne na zdjęciach lotniczych, w sumie w Warszawie rośnie niemal 9 milionów drzew.
Mapa jest dostępna w miejskim serwisie mapowym w zakładce Zieleń.
wn