Na Białołęce powstanie miejsce pamięci?

BIAŁOŁĘKA. Prośbę o upamiętnienie walk w białołęckich lasach złożyła radna Warszawy Agnieszka Borowska (Klub Koalicji Obywatelskiej).

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o utworzenie na terenie Lasów Miejskich w rejonie ulic Orneckiej, Wałuszewskiej i Dylewskiej miejsca z pamiątkowym kamieniem, rzeźbą bądź zakątkiem o historii walk powstańczych prowadzonych w białołęckich lasach. W miarę możliwości z elementami małej architektury, charakterystycznymi dla skwerów leśnych. Okolica jest miejscem wypoczynku wielu osób i powstała przestrzeń połączyłaby część historyczną ze ścieżką zdrowia, siłownią, tablicą informacyjną – napisała w interpelacji.

– Tym samym wyjdziemy naprzeciw potrzebom mieszkańców upamiętnienia pamięci bohaterów walczących o niepodległość tej okolicy – podkreśla Agnieszka Borowska.

Radna zwróciła się również o utworzenie miejsc pamięci w istniejących już skwerach leśnych przy ul. Olesin i ul. Klasyków. Miałby one nawiązywać do działań prowadzonych na linii frontu od lipca do października 1944 roku.

– Front przesuwał się od Marek, Ząbek, w kierunku Legionowa, obejmując okolice Białołęki, Nieporętu, Zegrza. Górzyste okolice Choszczówki oraz Kanał Żerański były dogodną przestrzenią obronną. W obrębie dzisiejszych ulic Orneckiej i Wałuszewskiej z IV Korpusem Pancernym SS walczyli żołnierze Armii Krajowej m.in. z 60 Dywizji Piechoty, 238 Dywizji Piechoty, 1 Dywizji Piechoty i 2 Dywizji Piechoty – przypomina radna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *