Warszawski pustostan w końcu przestanie straszyć

BIELANY. Położony na warszawskich Piaskach niedokończony gmach wkrótce przestanie istnieć. Zostanie zastąpiony przez osiedle mieszkaniowe. Właścicielem działki zostanie Dom Development.

Obiekt ten pierwotnie należał do EuRoPol Gaz, ale w 2002 roku, zaledwie dwa lata po rozpoczęciu prac, jego budowa została wstrzymana, a niedokończony budynek na stałe wpisał się krajobraz tego miejsca. Mijały lata, monumentalny pustostan stał się elementem lokalnego folkloru, a mieszkańcy okolicznych osiedli stracili nadzieję, że złowieszczo wyglądający obiekt, będący miejscem „kultu” fanów miejskich eksploracji, zostanie zastąpiony czymś innym. 

Co ciekawe, właściciele przez lata utrzymywali budynek, szukając na niego kupców. Niestety kwota, którą chcieli za niego otrzymać – ok. 140 mln zł, odstraszała potencjalnych nabywców. Później pojawił się pomysł, aby obiekt przejęło miasto, ale urzędnicy stwierdzili, że będzie to nieopłacalny zakup.

O zainteresowaniu ze strony dewelopera mówiło się już od kilku tygodni. Okazało się, że nowym właścicielem terenu zostanie Dom Development, który zawarł warunkową umowę przedwstępną na zakup nieruchomości przy Literackiej. Prawo pierwokupu jej ma miasto. Jeśli z niej nie skorzysta, Dom Development tę nieruchomość nabędzie. Aktualnie trwają negocjacje i ustalanie szczegółów umowy. Jej podpisanie planowane jest na koniec marca tego roku.

Dokładnie nie wiadomo, co ma powstać na miejscu pustostanu. Dom Development specjalizuje się w budowaniu osiedli mieszkaniowych, dlatego możemy spodziewać się, że staną tam kilkupiętrowe bloki. Władze dzielnicy chcą, aby deweloper zbudował na osiedlu żłobek, przedszkole oraz partycypował w budowie szkoły. Musi także zaprojektować i zrealizować dojazd do osiedla. Deweloper wstępnie zgodził się na wymagania przedstawione przez władze dzielnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *