Wybierz szkołę dla siebie: Warszawa pomoże ósmoklasistom

WARSZAWA. Mimo że edukacja wciąż przebiega zdalnie, kolejny rocznik uczniów wkrótce stanie przed niezwykle trudną decyzją, która może zadecydować o ich dalszym życiu. Ósmoklasiści będą musieli zadecydować o wyborze dalszej ścieżki kształcenia i szkoły ponadpodstawowej. Warszawa chce im w tym pomóc organizując wirtualne targi edukacyjne, spotkania online z doradcami zawodowymi oraz specjalny poradnik dla rodziców i uczniów.

Biuro Edukacji m.st. Warszawy przygotowało informator „Wybierz szkołę dla siebie”. To wygodny przewodnik po bogatej ofercie warszawskich szkół ponadpodstawowych i zawiera króciutkie opisy zawodów, interaktywne mapy, karty szkół z linkami i danymi adresowymi. Informacja o nim dotarła już do warszawskich ósmoklasistów poprzez dziennik elektroniczny.

Placówki podzielono na kształcące w zawodzie, czyli technika i branżowe szkoły oraz licea ogólnokształcące. Można w nim szybko znaleźć wykaz szkół z międzynarodową maturą, sportowych, dwujęzycznych czy integracyjnych. Umieszczono w nim także informacje o internatach i bursach oraz rozdział o szkołach specjalnych.

Dla wszystkich zainteresowanych informator jest dostępny również na stronie edukacja.warszawa.pl.
A w dniach26-27 marca odbędą się wirtualne targi edukacyjne „Wybierz szkołę dla siebie” – Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021.

– Gorąco zapraszam ósmoklasistów i rodziców do zapoznania się z ofertą stołecznych szkół i udziału w targach edukacyjnych. W tym roku, w związku z pandemią, organizujemy je online. Życzę owocnych spotkań podczas wirtualnych prezentacji szkół ponadpodstawowych. I trzymam kciuki za wszystkich uczniów podczas majowych egzaminów. Wybierzcie mądrze swoją przyszłość, pomożemy Wam w tym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Warszawskie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia w roku szkolnym 2021/2022 przyjmą do klas pierwszych ok. 21 tys. absolwentów podstawówek. Przygotowaliśmy dla nich 13,8 tys. miejsc w 97 liceach, 5,9 tys. miejsc w 45 technikach oraz 1,2 tys. w 19 branżowych szkołach I stopnia.
Szacujemy wstępnie, że w naborze weźmie udział ok. 14 tys. uczniów ze stołecznych szkół publicznych, 1,5 tys. z niepublicznych i ok. 5,6 tys. uczniów z miejscowości podwarszawskich (36 proc.).

Rekrutacja – ważne terminy

Nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022 rozpocznie się 17 maja. Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych – od 17 maja do 31 maja.

Od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej (terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy). Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 25 czerwca do 14 lipca.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – 2 sierpnia.

Natomiast 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.

Uwaga – powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty.

  • pexels-andrea-piacquadio-3769697-1: Andrea Piacquadio/Pexels-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *