Zniczodzielnie na Cmentarzu Północnym jeszcze przed Świętem Zmarłych

BIELANY. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie pozytywnie zaopiniował utworzenie zniczodzielni przy bramach wejściowych Cmentarza Północnego. Powstaną w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 jako część projektu „Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan”.

Problem gigantycznych ilości odpadów na cmentarzach w okresie Święta Zmarłych, a w trochę mniejszym stopniu podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, dotyka wszystkie duże nekropolie. W tym czasie przy śmietnikach piętrzą się stosy śmieci, głównie wypalonych zniczy oraz starych kwiatów żywych i sztucznych. Część z odpadów nie podlega segregacji i muszą być traktowane jak odpady zmieszane, więc ich ograniczenie jest bardzo ważne.

I wygląda na to, że na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej ten problem jeśli nie zniknie, to może zostać w dużej mierze ograniczony. Jeszcze w tym roku przy bramach wejściowych staną 4 specjalne punkty zbiórki, tzw. zniczodzielnie. Będzie tam można zostawić pusty znicz do ponownego wykorzystania dzięki czemu ogranicza się produkcję śmieci. Jak pokazuje przykład innych miast, zniczodzielne mogą być miejscem, gdzie ubożsi warszawiacy mogą skorzystać ze starych dekoracji, ale też na czas porządkowania i sprzątania grobów pożyczyć grabie, miotłę bądź konewkę.

W ramach realizacji projektu zniczodzielni zostaną wyznaczone odpowiednie miejsca przy bramach cmentarza, nastąpi rozeznanie rynku i wyłonienie wykonawcy, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie czterech punktów. Zniczodzielnie mają powstać do października, co oznacza, że będą służyć odwiedzającym groby już w trakcie Święta Zmarłych. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 8000 zł.

Inicjatywa jest częścią szerszego projektu pod nazwą „Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan” realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Poza postawieniem zniczodzielni, zakłada on także utworzenie jadłodzielni, czyli punktu służącego nieodpłatnej wymianie jedzenia w ramach foodsharingu. To z kolei ma przeciwdziałać marnotrawstwu żywności. Mają tez być realizowane cykle warsztatów dla mieszkańców o szeroko pojętej i różnorodnej tematyce z zakresu zero/less waste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *