Odnaleziono masowy grób na Białołęce

BIAŁOŁĘKA. We wtorek 23 marca zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł masową mogiłę leśną na terenie należącym do Białołęki. Prace poszukiwawcze rozpoczęto na podstawie zeznań świadka.

Jak poinformowano w komunikacie, w zbiorowej mogile przy ul. Skierdowskiej odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób, w tym kobiet i dzieci. Aktualny stan prac pozwala stwierdzić, iż w odkrytym miejscu pogrzebano szczątki przynajmniej 25 osób. Po całkowitym przebadaniu miejsca liczba ta może ulec zmianie.

– Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie) – napisano w komunikacie.

Prace rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wydobyte szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba identyfikacji genetycznej.

fot. IPN

One thought on “Odnaleziono masowy grób na Białołęce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *