Żoliborski OPS powiększy się o dodatkowy lokal

ŻOLIBORZ. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy powiększy się o dodatkowy lokal przy ul. Popiełuszki 11. Będący w zasobach ZGN Żoliborz lokal o powierzchni 183,65 m2 zostanie dostosowany do potrzeb działalności placówki pomocy społecznej. Na jego adaptację przeznaczono w 2021 roku 330 tys. zł.

– Pandemia koronawirusa spowodowała, że znacząco zwiększyła się liczba i zakres zadań prowadzonych przez naszych pracowników socjalnych. Uruchamiane są różnego rodzaju programy wsparcia i pomocy bezpośredniej. Z uwagi na realizowane zadania, które często wymagają bliskiego kontaktu z podopiecznymi placówki, nie mamy możliwości skierowania ich na prace zdalną. Korzystamy także ze wsparcia wolontariuszy i wszystkim musimy zapewnić bezpieczne warunki pracy – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Lokal przy ul. Popiełuszki 11 czeka w tym roku remont i adaptacja do potrzeb działalności placówki pomocy społecznej. Niezbędne jest jego dostosowanie zgodnie z ustawą o Dostępności z 19 lipca 2019 roku. Całość zaplanowanych prac remontowych i dostosowawczych nowego lokalu do warunków działalności ośrodka ma znacząco poprawić zarówno warunki obsługi mieszkańców korzystających ze świadczeń tej placówki, jak i pracy pracowników socjalnych.

Dodatkowy lokal dla żoliborskiego OPS usytuowany jest na parterze, z osobnym wejściem od strony ul. Krasińskiego, które wyposażone jest w podjazd dla wózków. Mieści się w nim 8 pokoi, posiada także wygodne zaplecze socjalno-sanitarne, na które składają się  2 pomieszczenia socjalne i 2 łazienki WC. Układ pomieszczeń daje możliwość nowej aranżacji przestrzeni i wykonania ścianek działowych w lekkiej zabudowie, odpowiadającej potrzebom jednostki.

Obecny budynek żoliborskiego OPS przy ul. Dembińskiego 3 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Na działalność OPS Żoliborz został przekazany w 1995 roku. Przez lata wykonano w nim szereg prac remontowych, poprawiających funkcjonalność obiektu, jednak nie wszystkie ograniczenia wynikające z jego konstrukcji udało się usunąć i dostosować do obowiązujących przepisów np. dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Tymczasem trwająca od roku pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na zwiększenie zadań pracowników socjalnych, ale warunki lokalowe dostępne w budynku przy ul. Dembińskiego 3 – zagęszczenie osób w pomieszczeniach biurowych, nie pozwalają ani na zwiększenie zatrudnienia, ani na właściwą realizację zadań jakie stawia się obecnie przed pomocą społeczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *