Wygodniej na ul. Piastów Śląskich, bardziej zielono na ul. Żołnierzy Wyklętych

BEMOWO. Zarząd Dróg Miejskich przebudował ul. Piastów Śląskich i wprowadził tam zmian w organizacji ruchu. Ulica została zwężona do dwóch pasów ruchu, po jednym w każda stronę, powstały za to miejsca do parkowania oraz droga dla rowerów.

Ul. Piastów Śląskich na przeważającym fragmencie biegnie wzdłuż lotniska Bemowo. Ponieważ kiedyś stanowiła jego część (służyła samolotom do kołowania), a do stołecznej sieci dróg została włączona bez przebudowy, to do jesieni zeszłego roku posiadała cztery pasy ruchu i była zbyt szeroka jak na lokalny charakter.

Dlatego ZDM postanowił ją dopasować do obecnego natężenia ruchu w tym obszarze dzielnicy. Połowę szerokości jezdni przeznaczono na miejsca do parkowania, których wcześniej w ogóle nie było, a także na drogę dla rowerów. Dzięki temu rowerzyści nie są już zmuszeni do korzystania z niewygodnego ciągu z kostki po drugiej stronie ulicy.

Dla kierowców przygotowano miejsce na 53 samochody do parkowania równoległego. Między nimi a drogą dla rowerów utworzono pewną rezerwę, aby przy otwieraniu drzwi kierowcy lub pasażerowie nie zawadzili o rowerzystów. Ruch po jezdni odbywa się teraz dwoma pasami – po jednym w każdym kierunku. Jako że aut jest tu niewiele, zmiana nie spowodowała utrudnień w przejeździe.

Ciągnąca się wzdłuż ogrodzenia lotniska droga dla rowerów stała się chodnikiem. Piesi wreszcie mogą legalnie tamtędy chodzić – wcześniej często korzystali z tej strony ul. Piastów Śląskich, jednak nie było to komfortowym rozwiązaniem zarówno dla nich, jak i rowerzystów.

Nowością jest przejście dla pieszych i przejazd rowerowy, wytyczone przez ul. Piastów Śląskich po zachodniej stronie skrzyżowania z ul. Żołnierzy Wyklętych. Przejazd utworzono również przez tę drugą ulicę obok istniejącej już zebry.

Jak informuje ZDM wprowadzone zmiany mają charakter doraźny i niskokosztowy. Ul. Piastów Śląskich docelowo ma zostać przebudowana przy okazji budowy remontu węzła z trasą ekspresową S7. Z tego względu podejmowanie tam większych modyfikacji poza tymi, które dotyczą organizacji ruchu, byłoby niegospodarne.

Drobne modyfikacje wprowadzono też na ul. Żołnierzy Wyklętych. Na wysokości adresu Rodła 24 usunięto zbędne płyty chodnikowe, a teren po nich przyszykowano pod nasadzenie roślin. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy udekoruje go nie tylko krzewami i bylinami, ale też drzewami – do końca kwietnia posadzi tam 18 czeremch wirginijskich „Shubert”. Dzięki temu miejsce to zyska na estetyce bez straty żadnego miejsca parkingowego. Takie zmiany mieszkańcy przegłosowali w ramach budżetu obywatelskiego.

Jesienią roślin na ul. Żołnierzy Wyklętych będzie jeszcze więcej. Zieleń miejska planuje posadzić następnych 57 drzew – lipy holenderskie „Pallida”, lipy warszawskie, klony pospolite „Royal Red” i magnolie „Galaxy”. Drzewa te uzupełnią obecne szpalery w ramach realizacji kolejnego zadania z budżetu obywatelskiego.

  • 20210328_Piastow_Slaskich_Zolnierzy_Wykletych_pasy_rowerowe-25-scaled-1: ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *