Przodkowie księcia Filipa bywali w „Północnej Ćwiartce” Warszawy?!

WARSZAWA. W piątek 9 kwietnia, świat obiegła smutna informacja o śmierci księcia Filipa. Mąż Elżbiety II miał 99 lat i był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy Imperium Brytyjskiego oraz najstarszym małżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Jednak mało kto wie, że przodkowie księcia Filipa mieszkali w Warszawie. I być może bywali oni w północnych częściach dzisiejszej Warszawy, które na przełomie XVIII i XIX wieku były pięknymi, sielskimi rejonami wiejskimi.

Wiele osób historię postać księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, mogło poznać chociażby za sprawą głośnego serialu „The Crown”. Nie pojawił się w nim jednak wątek jego przodków. A to właśnie oni byli związani ze stolicą Polski.

Książę Edynburga Filip I urodził się 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu. Jego ojcem był książę Andrzej, następca tronu Grecji, zaś matką – księżna Alicja Battenberg. To za sprawą jej przodków książę Filip był związany z Warszawą.

Chcąc prześledzić ten związek, musimy cofnąć się aż do końca XVIII wieku. Ok. roku 1780 zamieszkała w Warszawie, pochodząca z Rzeszy, protestancka rodzina Hauków (oryginalnie: Hauck): Fryderyk Karol Emanuel wraz z żoną, Salomeą ze Schweppenhäuserów. Fryderyk nauczał w Szkole Artylerii Koronnej, potem prowadził ekskluzywną prywatną szkołę dla chłopców, gdzie uczęszczali synowie bogatej szlachty. W roku 1807 przyjął posadę profesora języka niemieckiego i matematyki w Liceum Warszawskim. Zmarł w 1810 roku. Praprapradziadek księcia Filipa pochowany został w kwaterze Hauków na Starych Powązkach.

fot. domena publiczna
Grób rodziny Hauków na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Jednym z siódemki dzieci Fryderyka Karola był Jan Maurycy Hauke. Kształcił się w szkole artylerii, walczył w insurekcji kościuszkowskiej, potem w Legionach Polskich we Włoszech i armii Księstwa Warszawskiego. Od 1815 roku służył w armii Królestwa Polskiego, gdzie awansował na generała artylerii. W roku 1826 otrzymał indygenat (uznanie obcego szlachectwa) wraz z herbem Bosak, a w 1829 dziedziczny tytuł hrabiowski.

fot. domena publiczna
Herb Hauke-Bosak

Prapradziadek księcia Filipa zginął pierwszego dnia powstania listopadowego z rąk zbuntowanych podchorążych, gdyż nie chciał się do nich przyłączyć.

fot. domena publiczna
Alexander Molinari: Portret Maurycego Hauke

Jego żoną i osieroconymi dziećmi (a miał ich aż jedenaścioro!) zaopiekował się car Mikołaj I. Pięć lat przed śmiercią Janowi Maurycemu urodziło się 10. dziecko, córka Julia Teresa Salomea. Mając 16 lat została damą dworu cesarzowej Marii, żony przyszłego cara Rosji Aleksandra II (od roku 1856). Tam poznała jej brata, księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt. Ponieważ car Mikołaj I nie chciał uznać ich związku, wyjechali do Wrocławia i tam w roku 1851, wbrew jego woli, wzięli ślub. Było to małżeństwo morganatyczne, czyli zawarte przez członka rodu arystokratycznego lub dynastii, z osobą uznawaną za będącą stanu niższego, która nie zyskuje awansu społecznego. Ich dzieci, nie dziedziczyły żadnych tytułów, funkcji ani dóbr.

fot. domena publiczna
Julia Hauke

Związek Aleksandra i Julii Teresy, prababki księcia Filipa, był bardzo udany, a para doczekała się piątki dzieci. Ich pierwszym synem, był urodzony w 1854 roku Ludwik Aleksander, który już w wieku 14 lat wstąpił do brytyjskiej Royal Navy i służył w niej przez kolejne 46 lat. Po wybuchu I wojny światowej, z powodu swojego niemieckiego pochodzenia musiał odejść. W 1917 roku, za namową króla Jerzego V, dziadek księcia Filipa zmienił rodowe nazwisko Battenberg na angielski odpowiednik: Mountbatten. W 1884 roku ożenił się z Wiktorią Heską, wnuczką królowej Wiktorii, z którą miał czworo dzieci.

fot. domena publiczna
Książę Ludwik Alexander Battenberg (Ludwik Alexander Mountbatten)

Jego najstarsza córka, urodzona w 1885 roku Alicja Battenberg, została żoną księcia Andrzeja, następcy tronu Grecji. W ten sposób dotarliśmy do rodziców księcia Filipa, od których ta genealogiczna opowieść się zaczęła.

fot. domena publiczna
Alicja Battenberg, księżna Grecji i Danii

Co ciekawe, z rodziny Hauke wywodziło się więcej koronowanych głów Europy. Aleksander Józef, drugi syn Julii Teresy (prababki księcia Filipa), został w 1879 roku pierwszym władcą niepodległej Bułgarii i rządził nią do roku 1886. Z kolei jej trzeci syn, Henryk Maurycy, ożenił się z najmłodszą córką królowej Wiktorii, Beatrycze, a ich córka, Wiktoria Eugenia, została żoną króla Hiszpanii Alfonsa XIII, którego wnukiem jest obecny król Hiszpanii Juan Carlos I.

  • : domena publiczna
  • : domena publiczna
  • : domena publiczna
  • : domena publiczna
  • : domena publiczna
  • : domena publiczna
  • : domena publiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *