Sklep na Białołęce i AWF docenione przez ekspertów w dziedzinie ekologii

BIAŁOŁĘKA, BIELANY. Akademia Wychowania Fizycznego oraz sklep na ul. Lewandów to dwa obiekty z warszawskiej Północnej Ćwiartki, zostały wyróżnione w raporcie dotyczącym proekologicznym inwestycjom w sektorze publicznym. Raport prezentuje inicjatywy, które zrodziły się w odpowiedzi na potrzeby konsumentów i w trosce o środowisko.

Raport „Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym” został przygotowany przez innogy Polska S.A. we współpracy z agencją badawczą SW Research, na podstawie badania zrealizowanego metodą CAWI, w połowie stycznia na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18-65 liczącej 1003 osób.

Jakie jest nastawienie Polaków do rozwiązań ekologicznych wdrażanych przez instytucje publiczne oraz biznes? Czy są to zagadnienia ważne, czy zupełnie nieistotne? Kto zdaniem Polaków jest odpowiedzialny za pro-kreatywne działania w kierunku ekologicznej przemiany? Czy mieszkańcy naszego kraju chcą się w nią zaangażować i czy są w stanie ponosić dodatkowe koszty z nią związane? To tylko część pytań, na które szukano odpowiedzi w zleconym badaniu

Bielański AWF ogranicza emisję CO2 o blisko połowę

W raporcie zaprezentowano również inicjatywy, które zostały zrealizowane w trosce o środowisko. Jednym z nich jest proces termomodernizacji Gmachu Głównego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i budowa oświetlenia terenu zewnętrznego. Termomodernizacja obejmowała m.in. docieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, modernizacje instalacji c.o., c.w.u. czy wymianę oświetlenia na LED.  Sterowanie oświetleniem odbywa się za pomocą zegara astronomicznego precyzyjnie określającego wschód i zachód słońca. Celem instalacji była chęć uzyskania oszczędności zużycia energii, poprawa efektywności energetycznej i komfortu użytkowników przebywających na terenie Gmachu Głównego. Już dziś wiadomo, że dzięki projektowi nastąpiło zmniejszenie emisji CO2 aż o 41,6%.

Eksperymentalna eco-Żabka

W gronie wyróżnionych projektów znalazł się również sklep Żabka na Białołęce (ul. Lawendów 46H). Całkowicie zasilany zieloną energią, ma zadanie pełnić rolę laboratorium, w którym firma – często jako pierwsza na świecie – testuje przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując zarazem, w jakim kierunku będzie się rozwijać handel. Zastosowane technologie skupiają się wokół czterech filarów: zielona energia, drugie życie przedmiotów, czyste powietrze i zielony transport. W sklepie przy ul. Lawendów i w jego najbliższym otoczeniu zastosowano ok. 20 różnorodnych rozwiązań: m.in. podłogę kinetyczną (zamienia kroki klientów w energię), stację ładowania pojazdów elektrycznych czy szyby z solarnymi kropkami kwantowymi (produkują energię elektryczną ze słońca). W pobliżu sklepu zamontowano także EKOmat – maszynę zachęcającą klientów do zwrotu butelek i puszek. Z kolei wertykalny ogród w połączeniu z działaniem antysmogowej kostki brukowej daje efekt czystego powietrza.

Pełna wersja raportu dostępna jest TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *