Darmowa profilaktyka oraz sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących

ŻOLIBORZ. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał nową umowę na świadczenie bezpłatnych usług weterynaryjnych dla wolno żyjących i bezdomnych żoliborskich kotów. Przychodnia Weterynaryjna „OAZA” oferuje badania profilaktyczne i specjalistyczne, zabiegi kastracji i sterylizacji oraz szczepienia. Umowa o współpracy jest realizacją projektu z budżetu obywatelskiego na 2021 rok i opiewa na łączną kwotę blisko 35 tys. zł.

Przychodnia Weterynaryjna „OAZA” mieści się przy ul. Potockiej 4 i we współpracy z Dzielnicą Żoliborz oferuje w ramach profilaktyki: ogólne badanie stanu zdrowia zwierzęcia, w tym pomiar temperatury, oddechu i tętna, badanie krwi i moczu, testy na FeLV i FIV oraz badanie USG i RTG. Wykonywane są także szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, w tym przeciwko wściekliźnie, a także odrobaczanie i odpchlanie. Wykastrowane i wysterylizowane koty mają znakowane uszy poprzez nacięcie. Możliwy jest także wyjazd do wypadków oraz wykonanie zabiegów ratujących życie. Umowa nie obejmuje leczenia kotów domowych – posiadających właścicieli.

Skierowanie na bezpłatne leczenie, badanie, szczepienie lub zabieg dla kota wolno żyjącego w przychodni współpracującej z Dzielnicą Żoliborz należy uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska,  tel. (22) 443-89-58. Kontakt z przychodnią „OAZA”: (22) 406-68-12.

Na terenie Dzielnicy Żoliborz bytuje ponad tysiąc kotów wolno żyjących, w tym szacujemy że ok. 300 nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 83 społecznych karmicieli kotów, którym urząd regularnie wydaje worki z karmą suchą (po 3,8 kg każdy) oraz puszki z karmą mokrą.

Według ich wskazań liczba wolno bytujących kotów na Żoliborzu wynosi w tym momencie 1032.

Aby zostać społecznym karmicielem kotów trzeba opiekować się co najmniej 3 kotami (najczęściej jest ich znacznie więcej). Raz w roku należy wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym podawana jest liczba kotów pod opieką, rejon w którym one bytują oraz miejsce dokarmiania. Osoba taka zobowiązana jest także do poddawania ich zabiegom weterynaryjnym (leczenie, sterylizacja, kastracja, szczepienia) i przeznaczania otrzymywanej karmy na ich dokarmianie. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wypożyczają również tzw. klatki łapki, pomagające odłowić dzikie koty i przetransportować zwierzęta na zabiegi do Przychodni Weterynaryjnej „OAZA”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *