BEMOWO. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej opracowali mobilną aplikację Zostań Żołnierzem przyspieszającą proces rekrutacji do służby w Wojsku Polskim. Uruchomienie nowego narzędzia ogłosiło właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej. W pracach uczestniczyli też informatycy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Korzystając z aplikacji lub z portalu rekrutacyjnego osoba zainteresowana służbą w Wojsku Polskim może szybciej niż dotychczas otrzymać kartę powołania na szkolenie podstawowe w wojskach: operacyjnych czy obrony terytorialnej.
– Czasy współczesne nie pozostawiają nam wyboru: nowoczesna rekrutacja musi odbywać się z wykorzystaniem wszechobecnych dziś urządzeń mobilnych. Skoro więc chcemy, by system rekrutacji był efektywny, to i my, jako wojsko musimy takie nowoczesne narzędzia dostarcza – mówi płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, adiunkt naukowo-dydaktyczny Wydziału Cybernetyki WAT.
Po założeniu konta w ramach aplikacji, przesłaniu wymaganych danych, kandydatowi zostanie wyznaczony termin wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku poprzez aplikację kandydat otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, żeby odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badania lekarskie. W przypadku pozytywnych wyników i opinii, kandydat otrzyma na koniec dnia kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą), trwające do 30 dni. W aplikacji użytkownicy odnajdą także najnowsze informacje o Wojsku Polskim.
– Ważnym kryterium było zapewnienie dostępu dla użytkowników wszystkich smartfonów, zarówno tych z systemem Android jak i iOS – podkreśla sierż. pchor. Rafał Huk. Zaznacza, że opracowanie aplikacji wymagało ze strony podchorążych dużego zaangażowania. Często w związku z licznymi zajęciami na studiach pracowali w późnych godzinach nocnych. I dodaje: Największym wyzwaniem było opracowanie tej aplikacji na dwie platformy w dość krótkim czasie. Dziś uważamy, że udało się stworzyć narzędzie, które wspiera użytkownika w całym procesie naboru – od momentu rejestracji, aż do otrzymania powiadomienia o terminie stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym. Aplikacja jest na wyciągnięcie ręki, nie wymaga ciągłego logowania, ma przyjemny interfejs. A w wolnym czasie użytkownik może skorzystać z zakładki, w której na bieżąco są publikowane wiadomości ze świata wojska.
Aplikacja to obok portalu rekrutacyjnego i ePUAP, kolejna elektroniczna forma aplikowania do wojska wpisująca się w założenia reformy procesu rekrutacji, którą przedstawił we wrześniu 2020 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Głównym założeniem reformy było skrócenie i uproszczenie procesu rekrutacji. Powstały także Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia realizują wszystkie niezbędne formalności. Skrócona została służba przygotowawcza. Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym służba przygotowawcza, trwały średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.