Koniec muralowego zamieszania na Bielanach. Projekty wybrane

BIELANY. We wtorek (20 kwietnia) ogłoszono projekt murali Kory i Krystyny Sienkiewicz, które zostaną wykonane na ścianach szczytowych budynku przy ul. Żeromskiego 44/50.

Autorem projektu jest Tomasz Majewski – Works, ilustrator i projektant okładek książek. Pracował jako Dyrektor Artystyczny w wydawnictwach książkowych Foksal oraz Wielka Litera. Obecnie projektuje książki oraz tworzy ilustracje prasowe i komercyjne jako freelancer.

Przypomnijmy, że projektowi murali towarzyszyło spore zamieszanie, dwuosobowy team Czary-Mury, zarzucił burmistrzowi Bielan przywłaszczenie pomysłu na realizację projektu. O czym pisaliśmy w artykułach:

Po ogłoszeniu wyników Czary-Mury wydało oświadczenie. – Jesteśmy artystami, nie politykami ani urzędnikami. Nie mieliśmy żadnej mocy decyzyjnej i odwoławczej. Nasza mocą jest sztuka i to, co tworzymy. Dlatego żałujemy, ze nie dane nam było stanąć do uczciwej rywalizacji w otwartym konkursie z innymi, chętnymi do wzięcia udziału artystami. W tym dziwnym sporze chodziło nam o elementarną uczciwość i przejrzystość, a to są wartości nadrzędne i niepodważalne. A chyba nikt nie walczył w polskiej kulturze o prawdę tak jak Kora, którą – i tu jesteśmy zgodni – chcemy upamiętnić – napisano w komunikacie.

I dodano: W całej tej historii najsmutniejsza jest świadomość braku szans w starciu z władzą, mimo swoich racji. Źle się dzieje, gdy brutalna polityka i polityczny PR miesza się ze sztuką. Z tylu głowy już zawsze będzie tliła się obawa, ze inicjowanie czegoś i staranie się przez kilkanaście miesięcy może znowu tak się skończyć. Nie w takim świecie chcielibyśmy tworzyć.

Artyści zaprezentowali swoją pracę, sami ocencie, które wydają Wam się lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *