28. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

ŻOLIBORZ. W dniach 7-9 maja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie) odbędzie się 28. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. W tym roku naszymi gośćmi będą m.in. Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Andrzej Bargiel, Magdalena Gorzkowska.

7 maja 2021 (piątek) Przegląd Małych Form Filmowych:
Przegląd Małych Form Filmowych rozpocznie się od ogłoszenia laureatów i prezentacją zwycięskich filmów, wybranych przez jury Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Nabór filmów do konkursu prowadzony jest do końca kwietnia 2021. Do tej pory zgłoszonych zostało 13 tytułów o różnorodnej tematyce: przez wyprawy rowerowe w Alpy oraz piesze w Beskidy i Bieszczady, po zjazdy narciarskie malowniczymi, freeride’owymi trasami czy eksplorowanie górskich jaskiń. Różnorodna jest także forma nadesłanych filmów: są to m.in. humorystyczne migawki, refleksyjny reportaż, mocny dokument oraz intrygująca animacja.

8 maja 2021 (sobota) blok tematyczny K2:
W sobotę 8 maja Przegląd otworzy spotkanie ze słynnym alpinistą – Leszkiem Cichym, który przybliży atmosferę pierwszej polskiej wyprawy na K2, której był uczestnikiem. W programie również prezentacja filmu z 1975 roku „200 metrów do nieba” Eugeniusza Chrobaka. W tym dniu gościem będzie również Krystyna Palmowska – polska taterniczka, alpinistka i himalaistka. Wspinała się z Wandą Rutkiewicz i Anna Czerwińską. Uczestniczka wyprawy na K2 w 1986 roku – o której to wyprawie opowie, prezentując wyjątkowe materiały filmowe oraz zdjęcia. Tego dnia odbędzie się również projekcja filmu „Ostatnia Góra” poprzedzona słowem wstępnym autora Dariusza Załuskiego. Zaprezentowany zostanie wywiad z Andrzejem Bargielem w którym skomentuje film „K2 Pierwszy Zjazd” opowiadając o kulisach słynnej wyprawy. Organizatorzy porozmawiają również z Magdalena Gorzkowska – byłą lekkoatletką, obecnie himalaistką, zdobywczynią trzech ośmiotysięczników o jej próbie zimowego wejścia na K2.

9 maja 2021 (niedziela):
W niedzielę 9 maja pierwszym gościem będzie Marian Sajnog, który opowie o wyprawie na Himalchuli w 1985 roku, podczas której był kierowcą Jelcza. Ukaże kulisy kilkuletnich nawet przygotowań do wypraw, które stanowiły olbrzymie przedsięwzięcia. Maciej Pietrowicz opowie o projekcie „Jelczem w Himalaje” i wyprawie „Śladami Uczestników”. Odbędzie się również spotkanie z himalaistami Piotrem Snopczyńskim i Aleksandrem Lwowem, którzy zaprezentują zdjęcia oraz fragmenty filmów z wyprawy na Gasherbrum II w 1993 roku oraz opowiedzą ciekawe historie z tej ekspedycji. Organizatorzy porozmawiają również z Krzysztofem Wielickim i Aleksandrem Lwowem o wyprawie do Afganistanu w Hindukusz w 1977 roku na Kohe Szachaur, której celem było wejście lewym filarem północnej ściany, będzie można również zobaczyć slajdy z tej wyprawy. Spotkanie poprowadzą red. Piotr Walewski oraz Maciej Pietrowicz z fundacji „Pietrowicz Śladami Uczestników” – dbamy o pamięć uczestników polskich wypraw w Góry Wysokie.

Transmisje na żywo dostępne bezpłatnie na:
Strona internetowa: https://www.muzeumsportu.waw.pl/
Facebook https://www.facebook.com/MuzeumSportu
You Tube https://www.youtube.com/channel/UCaGpXTvLI5_Oax0boPyXrnw

Szczegółowy program minutowy PFA 2021 będzie dostępny na stronie internetowej i w wydarzeniu na FB https://www.facebook.com/events/446041263151039

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *