Ruszają Warszawskie Linie Turystyczne

WARSZAWA. W sobotę, 1 maja, na ulice Warszawy wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy, a na Wiśle pojawią się promy. Rozpoczyna się 13. sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 26 września.

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także niekonwencjonalny sposób na zwiedzanie Warszawy, poznanie jej zabytków i ciekawych miejsc. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z innej perspektywy, przenieść się z bulwarów na zielony brzeg rzeki i cieszyć się pobytem na plaży czy dalszą przejażdżką rowerem po wytyczonych ścieżkach.

Linia tramwajowa 36

Wraz z początkiem maja na torach pojawią się zabytkowe tramwaje linii 36, które pojadą trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien będzie można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz z modernistyczną zabudową.

Od soboty, 1 maja do 27 czerwca, tramwaje będą kursowały w soboty, niedziele i święta oraz 4 czerwca w godz. 12-20. W wakacje, od 28 czerwca do 3 września, tramwaje linii 36 będą wyjeżdżały na tory codziennie. Od początku września do końca sezonu, WLT tramwaje będą kursować tylko w weekendy.

Do obsługi linii 36 zostaną skierowane doskonale znane warszawiakom tramwaje model 13N, 105Na (nazywane „akwariami”) oraz wyjątkowy egzemplarz 102N, który został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku (takie nie jeździły nigdy w Warszawie).

Model 13N to najbardziej warszawski tramwaj: stał się jednym z symboli stolicy. Został opracowany wyłącznie dla Warszawy, a w chorzowskiej fabryce Konstal powstało ich aż 840. „Parówki”, „trzynastki”, „kabany” – każdy warszawiak i każda warszawianka na pewno choć trochę kojarzy charakterystyczny kształt tego pojazdu, wielu pamięta charakterystyczny dźwięk tramwaju zjeżdżającego np. z nasypu wiaduktu ulicy A. Mickiewicza czy zamykanych harmonijkowych drzwi. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku. Dzisiaj pięć tramwajów 13N pełni jeszcze funkcję techniczną w zajezdniach Tramwajów Warszawskich. Tramwajarze zachowali osiem tramwajów, które wożą pasażerów jako jeżdżące zabytki. Przygotowali też specjalną stronę internetową tylko o „parówkach” – 36.com.pl.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi jelczami czy ikarusami pokaże miasto po prawej i lewej stronie Wisły. Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Karmelicka – Stawki – Konwiktorska – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – CENTRUM.

Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Będzie nim można dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, na ulicę Ząbkowską z Centrum Praskim Koneser i do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” będzie kursowała w soboty, niedziele i święta od godz. 12.00 do 18.00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety taryfy Zarządu Transportu Miejskiego.

Promy

Na Wisłę wracają promy. Bezpłatnie będzie można korzystać z przepraw promowych przez królową polskich rzek. Od 1 maja promy zaczną kursować na trzech trasach:

1) Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża),
2) Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża),
3) Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

W okresie od 1 maja do 30 czerwca promy będą kursowały w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo w dni powszednie 1 i 4 czerwca. W tym czasie Pliszka, Wilga i Słonka wykonają po 30 kursów dziennie.

Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. We wrześniu połączą brzegi Wisły tylko w weekendy. Promami można przewozić rowery.

Linia tramwajowa T

Od początku wakacji, w sobotę 26 czerwca, tramwaje linii turystycznej T rozpoczną kursowanie na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA. „Tetką” dojedziemy m.in. na Saską Kępę, do Parku Skaryszewskiego oraz na zabytkową Pragę i Staro Miasto.

Z przejazdów tramwajami linii T będzie można korzystać w soboty i niedziele w godzinach 12.00-18.00 do końca sierpnia.

Podobnie jak w pojazdach linii 36 i 100, w tramwajach linii T będą obowiązywały bilety Zarządu Transportu Miejskiego.

Przypominamy, w pojazdach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują limity liczby pasażerów, obowiązek zakrywania nosa i ust maskami, zachowywanie bezpiecznego odstępu od innych. Na promach należy stosować ogólne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *