ZDM wymieni betonowe słupy oświetleniowe

BEMOWO, BIAŁOŁĘKA, BIELANY, ŻOLIBORZ. Do końca 2022 r. na podległych ZDM ulicach większość starych betonowych latarni zastąpione zostanie nowoczesnymi słupami stalowymi. Ogłoszono przetarg na dostawę niemal 4 tys. nowych konstrukcji.

Wymiana prowadzona będzie metodą 1 do 1. Oznacza to jedną wstawioną nową latarnię w miejsce starej. Ponieważ termin składania ofert wyznaczono na 8 czerwca, a dostawa 75 proc. wszystkich słupów ma nastąpić do trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy, montaż nowych latarni powinien rozpocząć się jesienią tego roku. To oznacza, że ruszy mniej więcej w tym samym czasie, kiedy otrzymamy pierwsze partie ledowych opraw. Nowe lapy pojawią się m.in. na ulicy Połczyńskiej, Wrocławskiej, Potockiej, Zajączka, czy Płochocińskiej.

Na tym ZDM jednak nie poprzestaje, na początku roku zapowiedział wymianę wszystkich opraw na ledowe, która sprawi, że roczne utrzymanie oświetlenia będzie kosztować zdecydowanie mniej w skali roku, będzie też łatwiejsze w utrzymaniu, zaś same ulice po zmroku staną się jaśniejsze. Ale wymiana słupów również będzie pożyteczna. Stalowe latarnie wyglądają nowocześnie i bardziej estetycznie w porównaniu do betonowych konstrukcji, których stan wizualny i techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Przykładami pl. Inwalidów i ul. Ratuszowa, gdzie w ramach innego przetargu niebawem stare słupy wreszcie ustąpią miejsca nowym.

Zmian oświetleniowych jeszcze w tym roku będzie więcej. Ulice Sokratesa i Przy Agorze rozświetlane będą LED-ami na nowych latarniach, których montaż zakończy realizację programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Już w tym roku 2314 LED-ów zawiśnie w miejscu sodowych na masztach na węzłach drogowych. Dostarczy je LUG Light Factory, natomiast wymianę ZDM przeprowadzi we własnym zakresie. Jaśniejsze po zmroku staną się takie miejsca jak m.in. rondo Żaba, pl. Narutowicza, rondo Cybernetyki i pl. Zbawiciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *