Noc Muzeów już w sobotę

WARSZAWA. 15 maja odbędzie się 17. edycja Nocy Muzeów. Obok tradycyjnej formy uczestnictwa, przewidziano spacery z kulturą oraz wydarzenia online.

Noc Muzeów wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tegoroczna odsłona odbędzie się w nowej i zarazem bezpiecznej formule. Została dopasowana do sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń. Zaplanowane są trzy typy aktywności: tradycyjna, spacer z kulturą oraz wydarzenia online.

Choć rząd od 15 maja br. poluzowuje obostrzenia w zakresie noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jednak nadal należy je nosić w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak np. sale muzealne. Te reguły obowiązują także podczas Nocy Muzeów .

– Bawmy się dobrze podczas Nocy Muzeów, ale róbmy to z zachowaniem ostrożności i poszanowaniem obowiązujących reguł sanitarnych. Zachęcam, by maseczki nosić także w trakcie spacerów z kulturą, zwłaszcza gdy będziemy przebywać w otoczeniu innych osób – apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Sytuacja epidemiczna pozwoliła na częściowe odmrożenie kultury. Kina, teatry i filharmonie będą otwarte dopiero 21 maja. W oczekiwaniu na ich ponowne otwarcie, korzystajmy z bogatej oferty Nocy Muzeów przygotowanej przez Warszawę – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

W Nocy Muzeów będzie uczestniczyć ok. 170 instytucji, z czego 15 po raz pierwszy. Debiutuje m.in. Ambasada Szwajcarii, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ogród botaniczny PAN w Powsinie czy Akademia Wychowania Fizycznego. Większość obiektów będzie czynna w godzinach 19.00-1.00 (niektóre zostaną otwarte wcześniej). 15 maja dłużej będzie kursowało metro, autobusy i tramwaje. Zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia muzealna M.

Bezpieczną alternatywą do tradycyjnego zwiedzania w pomieszczeniach, jest uczestnictwo w wydarzeniach na świeżym powietrzu. Zorganizowało je prawie 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały opracowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras – dostępna TUTAJ (http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/)

Alternatywą do zwiedzania tradycyjnego czy spacerowania, zwłaszcza w przypadku niepogody jest uczestnictwo w wydarzeniach online. Warszawskie instytucje przygotowały blisko 100 różnych wydarzeń. Bez wychodzenia z domu można m.in. zobaczyć Stację Filtrów MPWiK, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawy.

Zaplanowano również paradę autobusów i tramwajów. O godz. 18:00 tramwaje przyjadą na pl. Narutowicza i zabiorą uczestników parady. Najstarszy w tym doborowym towarzystwie będzie tramwaj typu A o numerze taborowym 43. Pochodzi z partii pierwszych 130 elektrowozów zamówionych w 1905 r. Ok. godz. 18:15-18:20 nastąpi start parady, która przejeździe trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA. O godz. 18:00 autobusy z Chaussonem na czele przyjadą na pl. Defilad i zabiorą uczestników parady. Ok. godz. 18:15-18:20 nastąpi start parady, która przejedzie trasą: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – al. Solidarności – Marszałkowska – PL. DEFILAD. Odcinek od Dw. Wileńskiego do pl. Bankowego parady przejadą wspólnie.

Dodatkowo, po paradzie, zabytkowe pojazdy będą dostępne w formie stacjonarnej wystawy – autobusy na pl. Defilad, natomiast tramwaje na pl. Narutowicza. Parada tramwajów i wystawa, organizowana jest przez Tramwaje Warszawskie, a parada autobusów przez miasto przy współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Zaplanowany jest również wjazd na 30 piętro PKiN, w godzinach 18:00-1:00. Z powodu pandemii liczba osób, które będą mogły skorzystać jest bardzo mocno ograniczona (40 osób na godzinę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *