Zawodniczka bielańskiego AWF-u bohaterką Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce

BIELANY. Reprezentacja Polski obroniła tytuł Drużynowych Mistrzów Europy w lekkiej atletyce. Bohaterką „Biało-Czerwonych” była sprinterka Pia Skrzyszowska.

Niespełna 20-letnia lekkoatletka, reprezentująca barwy warszawskiego AZS AWF, wygrała biegi na dystansach 100 m i 100 m przez płotki, zdobywając komplet 14 punktów. Trudniejsze zadanie czekało ją w sobotę. Na płaskim dystansie Pia legitymowała się przed startem jedną z gorszych „życiówek” spośród wszystkich uczestniczek. Nie przeszkodziło jej to wygrać rywalizacji w czasie nowego rekordu życiowego 11,25 s, który był lepszy od poprzedniego aż o 0,12 s. Tuż za nią na metę wpadły Niemka Lisa Mayer i Brytyjka Imani Lansiquot w identycznym czasie 11,27 s. Wynik zwyciężczyni jest najlepszym w tym roku w Europie w gronie młodzieżowców (EU23). To także dziewiąty rezultat w historii polskiej lekkoatletyki. W tym wieku szybciej od Skrzyszowskiej biegały tylko Ewa Swoboda – 11,07 i Daria Korczyńska – 11,22.

– Wydaje się, że można z tego wyniku jeszcze coś urwać. Tak naprawdę to jest dopiero początek sezonu. Pokazałam, że jestem w dobrej dyspozycji na 100 metrów. Teraz będę chciała to pokazać w końcu na płotkach, bo to jeszcze nie jest to, co bym chciała – powiedziała w studiu TVP Sport Pia Skrzyszowska.

Dzień później zawodniczka AZS AWF Warszawa wystartowała na swoim koronnym dystansie 100 metrów przez płotki. Obfite opady deszczu i mokry tartan nie ułatwiały bicia rekordów życiowych. Po zaciętej walce polska sprinterka przekroczyła linię mety jako pierwsza z drugim wynikiem w karierze 12,99 s (rekord życiowy – 12,92 s). Przypomnijmy, że Polka wciąż ściga minimum olimpijskie do Tokio, które wynosi 12,84 s. W obecnej dyspozycji, przy dobrych warunkach pogodowych, kwalifikacja do igrzysk powinna być formalnością.

W barwach Polski w Chorzowie startowali również inni reprezentanci AZS AWF Warszawa. Bieg na 800 metrów na trzecim miejscu ukończyła Angelika Sarna z najlepszym wynikiem w sezonie (2:02,54). W rywalizacji na jedno okrążenie słabo spisał się Dariusz Kowaluk, który przybiegł do mety jako ostatni ze słabym rezultatem 47,28 s. Znacznie lepiej spisał się inny przedstawiciel „akademików” w biegu na 400 metrów. Wiktor Suwara startował na pierwszej zmianie sztafety męskiej 4×400 metrów, zajmując wraz z kolegami 3. miejsce i tym samym pieczętując nasze zwycięstwo w całej imprezie.

Biało-Czerwoni wywalczyli łącznie181 punktów, wyprzedzając Włochy (179 pkt.) i Wlk. Brytanię (174 pkt.)

Zawody odbyły się w Chorzowie.

One thought on “Zawodniczka bielańskiego AWF-u bohaterką Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *