Dwa medale warszawskich akademików po 1. dniu Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce

BIELANY. Zawodnicy stołecznego AZS- AWF wywalczyli dwa krążki podczas 1. dnia zmagań lekkoatletycznych mistrzostw kraju. Po złoto sięgnęła Pia Skrzyszowska w finale kobiecego sprintu, natomiast brąz wywalczyła kulomiotka Maja Ślepowrońska.

Trwające w stolicy Wielkopolski 97. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce są ważnym etapem przygotowań do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz jedną z ostatnich szans na uzyskania kwalifikacji do najważniejszych zawodów „czterolecia”. Już pierwszego dnia rywalizacji z dobrej strony zaprezentowali się stołeczni akademicy. Pod nieobecność gwiazdy sprintu Ewy Swobody (kontuzja), faworytką najkrótszego dystansu była specjalistka od płotków Pia Skrzyszowska. Niespełna 20-letnia zawodniczka AZS-AWF Warszawa pewnie wygrała swój półfinał z czasem 11,27s. W finale, mimo spóźnionego startu, okazała się bezkonkurencyjna. Uzyskany przez nią rezultat 11,22 s jest jej nowym rekordem życiowym. W tej konkurencji bardzo dobrze spisała się koleżanka klubowa Skrzyszowskiej – Paulina Paluch, która z rekordem życiowym 11,45 s uplasowała się tuż za podium. Szóste miejsce zajęła kolejna akademiczka Ada Kołodziej (11,57 s).

Niespodziewane podium kulomiotki

Wcześniej z pierwszego medalu w karierze seniorskiej cieszyła się 22-letnia kulomiotka AZS-AWF Warszawa Maja Ślepowrońska. W swoim najlepszym pchnięciu uzyskała odległość 17,16 metrów, co wystarczyło do zajęcia najniższego miejsca na podium. Do drugiej w klasyfikacji, utytułowanej Klaudii Kardasz zabrakło akadmiczce zaledwie 17 centymetrów. Wygrała z rezultatem 18,29 m mistrzyni Europy z Berlina (2018) Paulina Guba.

Dobry start czterystumetrowców

Pozostali akademicy startowali ze zmiennym szczęściem. W finale biegu na 400 metrów przez płotki kobiet zameldowały się dwie zawodniczki AZS-AWF: doświadczona Emilia Ankiewicz i młodziutka Maria Anna Gryc. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn przepadł Bartłomiej Bany. W biegu płaskim na jedno okrążenie w walce o złoto pozostali Wiktor Suwara i Dariusz Kowaluk, zaś z dalszej rywalizacji odpadł Szymon Dziuba. Wśród kobiet niespodzianką jest awans do finału na 400 m Dominiki Baćmagi, która po raz pierwszy w karierze „zeszła” poniżej 53 sekund (52,93 s). Znacznie gorzej pobiegła Weronika Bartnowska (55,20s), kończąc swój start na fazie eliminacyjnej

W trójskoku przedostatnie miejsce zajęła nastoletnia Zuzanna Różańska, natomiast w rzucie oszczepem Wojciech Sumiński był 10. Pozycję niżej uplasowała się Agnieszka Chorzępa w finale biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *