Bielany młodzieżową stolicą lekkiej atletyki!

BIELANY. W cieniu trwających igrzysk olimpijskich w Tokio, odbywały się w Suwałkach MP w lekkiej atletyce poniżej 23 lat. W zawodach startowali zawodnicy warszawskiego AZS-AWF, którzy zdecydowanie wygrali klasyfikację drużynową!

Dzień 1

Pierwszego dnia mistrzostw  bielańscy lekkoatleci cieszyli się z pięciu medali. W pchnięciu kulą bezkonkurencyjna okazała się uczestniczka ostatnich Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Tallinie Ewa Różańska. Specjalistka od rzutu młotem wygrała konkurs z wynikiem 14,64 m i jako jedyna w stawce przekroczyła granicę 14 metrów. O sporym pechu może mówić jej koleżanka klubowa Nina Staruch, która uplasowała się tuż za podium, tracąc do niego zaledwie 14 centymetrów (13,35 m). Jej los podzieliła specjalistka od trójskoku Sandra Sikorska –  4. pozycja, 12,41 m (rekord życiowy). Zuzanna Różańska nie oddała żadnej mierzonej próby. Blisko podium była również oszczepniczka Julia Słocka, kończąc rywalizację na 5. miejscu (44,28 m). Ta sama pozycja przypadła w udziale Martynie Skierkowskiej w finale biegu na 100 metrów przez płotki (14,01 s).

Drugi triumf AZS-AWF Warszawa padł łupem specjalisty od pchnięcia kulą. Piotr Goździewicz wygrał zmagania na rzutni z wynikiem 17,99 m. Bartosz Cuber był 11. (13,62 m). Trzecie zwycięstwo to zasługa płotkarza Krzysztofa Kiljana (110 m przez płotki), który przeciął linię mety jako pierwszy w czasie 13,82 s i zostawił w pokonanym polu Olgierda Michniewskiego (RLTL Optima Radom) – 13,93 s oraz Natana Frąckiewicza (STS Pomerania Szczecinek) – 13,96 s. Ostatni triumf akademików w sobotę stał się faktem dzięki Ewie Różańskiej, która w swojej specjalności (rzut młotem) zmiażdżyła rywalki. Uzyskany przez nią rezultat 63,14 m jest o ponad 12 metrów lepszy od wyniku srebrnej medalistki.

Listę medali uzupełnia brąz 21-letniej Mai Szymanek w rywalizacji tyczkarek z wyrównanym rekordem życiowym 3,90 m. Zwyciężyła Anna Łyko (KS AZS AWF Wrocław) – 4,15 m przed Wiktorią Kalitą (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) – 4,10 m. W skoku, ale wzwyż 6. była Julia Słocka (1,71 m).

Dzień 2

W rzucie dyskiem akademiczki ustrzeliły dublet. Po złoto sięgnęła specjalistka w tej konkurencji Nina Staruch z wynikiem 50,25 m (jedyny mierzony rzut). Tuż za nią uplasowała się nominalna młociarka Ewa Różańska (47,26 m). W skoku w dal mężczyzn na trzecim stopniu podium znalazł się Bartosz Gąbka (7,16 m). Jego koleżanki na skoczni spisały się słabo i były tłem dla najlepszych. Żadna z trzech akademiczek nie awansowała do ścisłego finału – Sandra Sikorska była 10., Katarzyna Jóźwiaczuk 14., a Karolina Szymanowska 15.

Mistrz pchnięcia kulą Piotr Goździewicz w rzucie dyskiem wypadł na miarę swoich możliwości. Uzyskany rezultat 42,89 m pozwolił mu zająć 6. miejsce. Drugą „dziesiątkę” listy wynikowej otworzył Bartosz Cuber (39,86 m).

W biegu na 400 metrów przez płotki kobiet jedną z faworytek do złota była Anna Maria Gryc. Zawodniczka z najlepszym SB (Season Best) w gronie startujących nie ukończyła rywalizacji. Pechowa płotkarka wspomogła na ostatniej zmianie koleżanki w sztafecie 4×100 metrów. Akademiczki uplasowały się na 3. pozycji z czasem 46,32 s. Ten sam kolor medalu wywalczyli bielańscy sprinterzy w biegu rozstawnym (41,21 s), przegrywając srebrny krążek z drużyną KS AZS AWF Wrocław o zaledwie 0,01 sekundy!

Zwieńczeniem dwudniowej rywalizacji były zmagania w dłuższych sztafetach (4×400 metrów). Również w tej konkurencji zespół AZS-AWF cieszył się z 3. miejsca. Panie ukończyły bieg w czasie 3:44.94, a na ostatniej zmianie wystąpiła niezniszczalna Anna Maria Gryc. Triumfowała ekipa KS AZS AWF Kraków (3:41.69) przed
AZS-AWF Katowice (3:43.97).

Podczas mistrzostw prowadzona była klasyfikacja zespołowa. Ekipa AZS-AWF Warszawa ukończyła ją na pozycji lidera z 365 punktami, wyprzedzając RLTL Optima Radom (262 pkt) oraz KS AZS-AWF Kraków (233 pkt). Również w klasyfikacji medalowej stołeczni akademicy byli najlepsi: (5-2-5). Tytuł najlepszej młodzieżowej drużyny lekkoatletycznej w kraju trafił na Bielany!

fot. AZS-AWF Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *