Ceny mieszkań w Warszawie przekroczyły 12 tys. zł za metr!

WARSZAWA. Popyt na mieszkania w stolicy przewyższa podaż, spada dostępność i rosną ceny. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8% wyższa niż w końcówce 2020 roku – wynika z najnowszych danych redNet Property Group oraz CBRE.

Swoich właścicieli znalazło 12,8 tys. lokali, czyli o niemal jedną trzecią więcej niż w poprzednim półroczu. Jednocześnie liczba mieszkań na sprzedaż spadła o 30,2%. Eksperci wskazują, że jeśli popyt w kolejnych miesiącach utrzyma się na tak wysokim poziomie, to dostępne obecnie lokale zostaną wchłonięte przez rynek w pół roku.

Coraz mniejsza liczba nowych lokali na sprzedaż oraz szybko rosnące ceny to najbardziej istotne skutki pandemii na warszawskim rynku mieszkaniowym. Wielkość oferty w stosunku do liczby zawieranych transakcji wskazuje, że obecnie popyt mocno przeważa nad podażą. Zainteresowanie nie maleje, a deweloperzy zgłaszają problemy z dostarczaniem nowych projektów na rynek. Są trudności z dostępnością gruntów i przedłużającymi się procedurami administracyjnymi. Dużo będzie też zależeć od rozwoju sytuacji związanej z pandemią. Jednak powtórka załamania, z którym mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2020 roku jest mało prawdopodobna. Co więcej, dobre radzenie sobie z COVID-19 może skutkować wzrostem optymizmu na rynku i pozytywnymi perspektywami zarówno dla mieszkań na sprzedaż jak i na wynajem – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

W Warszawie od stycznia do czerwca br. deweloperzy wprowadzili na rynek 9892 mieszkania. To 22,3% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, gdy rynek najbardziej odczuwał efekty pandemii. Nie wystarczyło to jednak do zaspokojenia popytu. Na koniec pierwszej połowy 2021 roku w ofercie znajdowało się 11,3 tys. mieszkań, czyli o 30,2% mniej rok do roku i o 21,1% mniej niż pół roku wcześniej.

Klienci nie grymaszą

W pierwszej połowie 2021 roku popyt powrócił do poziomów sprzed pandemii, a nawet przekroczył wyniki z pierwszych półroczy lat 2018-2019. Od stycznia do czerwca br. w stolicy sprzedało się 12 802 mieszkań, czyli o 30,5% więcej niż w poprzednim półroczu i 62,4% więcej rok do roku. Popyt jest wspierany przez niewielki odsetek rezygnacji – do deweloperów wróciło jedynie 0,9% zakupionych mieszkań. Dużej liczbie zakupów sprzyjają także niskie stopy procentowe i relatywnie wysoka inflacja, a szybko rosnące ceny jeszcze przyspieszają i gruntują decyzje zakupowe klientów. Co istotne, liczba lokali znajdujących się obecnie w ofercie wystarczyłaby na niespełna pół roku sprzedaży, przy utrzymaniu popytu na obecnym poziomie. A niewiele wskazuje na to, żeby entuzjazm kupujących miał opaść.

Historyczne ceny

W pierwszych sześciu miesiącach br. ceny mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie rosły. Na koniec czerwca po raz pierwszy w historii przekroczyły 12 tys. zł za mkw. i wynosiły średnio 12 184 zł za mkw. To o 7,8% więcej niż w końcówce grudnia 2020 roku i o 9,3% więcej w ujęciu rok do roku. Coraz wyższe były też średnie ceny ofertowe sprzedanych mieszkań. W pierwszym kwartale br. wynosiły przeciętnie 10 656 zł za mkw., a w drugim kwartale br. już 10 978 zł za mkw. Z kolei średnie ceny mieszkań wprowadzanych do sprzedaży wynosiły w pierwszym kwartale br. 11 177 zł za mkw., a w drugim kwartale 11 078 zł za mkw. Jeśli popyt będzie utrzymywał się na wysokim poziomie to możliwa jest dalsza presja na wzrost cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *