Duże zmiany na skrzyżowaniu ulic Płochocińskiej, Spedycyjnej i Krzyżówki

BIAŁOŁĘKA. Całkowicie zmieni się obraz skrzyżowania ulic Płochocińskiej, Spedycyjnej i Krzyżówki, którego przebudowa niedawno się rozpoczęła. Zyska sygnalizację świetlną, powstaną trzy nowe pasy ruchu i cztery przejścia dla pieszych, a wokoło zostaną wybudowane chodniki. Prace realizuje deweloper.

Ul. Płochocińska jest jedną z ważniejszych na Białołęce. Łączy Żerań z Szamocinem i Kobiałką, stanowi wylotówkę w kierunku Nieporętu. Codziennie korzystają z niej tysiące uczestników ruchu, a ich liczba do końca tego roku jeszcze się zwiększy.

Wydłużona zostanie bowiem ul. Krzyżówki, dotychczas stanowiąca ślepo zakończony dalszy ciąg ul. Kowalczyka. Dokona tego deweloper (firma Marvipol), który w obrębie obu dróg wybudował osiedle nad Kanałem Żerańskim. Teraz, rozpoczynając drugi etap inwestycji drogowej, zabrał się za podłączenie przedłużonej niebawem ulicy do skrzyżowania Płochocińskiej ze Spedycyjną. Po to, aby dojazd do niego zyskali mieszkańcy wspomnianego osiedla, którzy dziś mają do dyspozycji jedynie ul. Kowalczyka, jeśli chcą dostać się do głównej arterii tej części miasta – ul. Modlińskiej. Obowiązek ułatwienia im komunikacji nałożyła na dewelopera ustawa o drogach publicznych.

Ze względu na przebicie ul. Krzyżówki, skrzyżowanie zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną. Światła upłynnią zwiększony ruch i poprawią bezpieczeństwo. To istotne dlatego, że wzrosną rozmiary „krzyżówki”. Zachodni wlot ul. Płochocińskiej zostanie poszerzony w stronę południową. Droga ta obecnie posiada tam dwa pasy ruchu do jazdy w obu kierunkach. Po zakończeniu inwestycji będzie wzbogacona o kolejne dwa – jeden lewoskręt i jeden prawoskręt. Zniknie dotychczasowa wyspa dzieląca na wschodnim wlocie. Nieco poszerzona zostanie również ul. Spedycyjna, bo i na niej kierowcy zyskają nowy pas – do skrętu w lewo. Z kolei jeszcze ślepy wlot ul. Krzyżówki (kończący się zaledwie po ok. 150 m) przejdzie całkowitą przemianę. Miejsce nierównych i popękanych betonowych płyt zajmie nowy asfalt.

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo również niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Dziś na skrzyżowaniu nie ma ani jednego przejścia dla pieszych. Przebudowa sprawi, że pojawią się cztery zebry – na każdym wlocie. Zostaną też wybudowane nowe chodniki, aby zapewniły komfortowe dojście na osiedle, a ten, który istnieje po północnej stronie ul. Płochocińskiej, przejdzie remont. Przy okazji powstanie azyl na przejściu przy przystanku „Cementownia 02”. Budowę właśnie tego elementu infrastruktury drogowej wskazali audytorzy, którzy w trakcie audytu bezpieczeństwa nieosygnalizowanych zebr w mieście ocenili to przejście na 2 w sześciopunktowej skali.

Ponadto lokalizację zmieni przystanek autobusowy „Cementownia 01”. Deweloper przesunie go na zachodni wlot ul. Płochocińskiej. Ponieważ znajdzie się za wyjazdem ze Spedycyjnej, będzie posiadał zatokę dla autobusów, aby te nie zablokowały pojazdów opuszczających skrzyżowanie w kierunku ul. Modlińskiej. Całość zmian zakończy montaż nowego oświetlenia na ul. Krzyżówki. Jasność po zmroku na ul. Płochocińskiej zapewniają już nowe lampy ledowe, które zostały zainstalowane w zeszłym roku na odcinku od Modlińskiej do wiaduktu kolejowego.

Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na przełom października i listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *