Nowe oświetlenie na pl. Inwalidów

ŻOLIBORZ. Rozpoczęła się wymiana oświetlenia na pl. Inwalidów. Można tam dostrzec pierwsze stylizowane latarnie typu „pastorał warszawski z 1923 r.”, które stanęły przy zachodnich wlotach ul. Wojska Polskiego.

Nowe oświetlenie pojawi się na całym placu. Zniknie łącznie 25 wyeksploatowanych latarni, będących w bardzo złym stanie technicznym i wizualnym. W ich miejscu stanie tyle samo słupów typu „pastorał warszawski z 1923 r.” wraz z ledowymi oprawami. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego – po zmroku będzie jaśniej. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia awarii oraz zużycie energii elektrycznej.

Wymiana latarni rozpoczęła się po zachodniej stronie placu, przy wlotach ul. Wojska Polskiego. Na razie zostały zdemontowane trzy dotychczasowe słupy. Jeden nowy zainstalowano już w komplecie, a drugi bez oprawy. Trzeci powinien stanąć niebawem – jest to uzależnione od pogody, bo ulewne deszcze utrudniają pracę przy wymianie oświetlenia. Następnie wykonawca – firma FBSerwis – będzie sukcesywnie zastępował kolejne wysłużone konstrukcje betonowe.

Dzięki nowym słupom pl. Inwalidów – pod kątem oświetlenia – upodobni się do najbliższej okolicy. W 2016 r. pastorały zamontowano na ul. Mickiewicza, a jesienią 2017 r. – na ul. Wojska Polskiego. Tę drugą wyposażono w latarnie o wysokości 10,5 m, takie też są stawiane na placu. Są zdobione stylizowanymi odlewami żeliwnymi w postaci przewiązek, a miejsce łączenia trzpienia słupa z wysięgnikiem zwieńcza ozdoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *