Podchorążowie z WAT otrzymali pierwszą służbową broń

BEMOWO. Uroczysta zbiórka z udziałem władz uczelni i przedstawicieli kadry odbyła się 13 września 2021 r. na placu apelowym WAT.

Nowo powołani żołnierze otrzymali najnowocześniejszą polską broń indywidualną polskiego żołnierza przyszłości. To 5,56 mm karabinek standardowy w układzie klasycznym Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS GROT, opracowany przez Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT oraz Fabrykę Broni „Łucznik” Radom.

Witając podchorążych, rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podkreślił, że studiowanie w Wojskowej Akademii Technicznej to nie tylko zaszczyt, ale też wielkie zobowiązanie wobec samej Akademii, rodzin żołnierzy, ale przede wszystkim wobec Ojczyzny. Przypomniał, że już od 70 lat WAT kształci wysoko wykwalifikowane kadry techniczne dla potrzeb Sił Zbrojnych RP, jest eksperckim wsparciem dla resortu obrony narodowej oraz znaną w kraju i na świecie jednostką naukową. – Kształcimy w sposób nowoczesny, można śmiało powiedzieć – innowacyjny. Dziś to dla Was otwierają się drzwi Wojskowej Akademii Technicznej, to Wy staniecie się w przyszłości wysokiej klasy inżynierami-dowódcami. Zanim to się stanie, czeka Was trud i wysiłek zdobywania wiedzy – mówił rektor-komendant WAT. Nawiązał również do szkolenia wojskowego, które będzie krótsze niż w latach ubiegłych, ale intensywne i wymagające. – Szkolenie trudne fizycznie, ale może jeszcze bardziej psychicznie. Wymaga odpowiedniego nastawienia mentalnego, samozaparcia, dyscypliny i motywacji. Ma ono na celu kształtowanie Waszych charakterów i przełamywanie słabości. Nauczycie się podejmować trafne decyzje pod presją czasu, a także współpracować ze sobą. To bardzo ważne przymioty żołnierza, który niezwłocznie musi reagować na nowe okoliczności i realia dzisiejszego pola walki – powiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

fot. WAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *