Nowy termin uruchomienia bloku gazowego na Żeraniu!

BIAŁOŁĘKA. Termin uruchomienia 500 MW bloku na gaz w stołecznej Elektrociepłowni Żerań został przesunięty z 30 września na 31 października – podał właściciel EC Żerań – spółka PGNiG Termika na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform).

Jak donosi portal wnp.pl – zgodnie z wtorkowym komunikatem, aktualny termin przekazania do eksploatacji bloku CCGT o mocy osiągalnej 497 MW, to 31 października 2021 r. Pierwotnie jednostka miała być gotowa z końcem 2020 r. Potem termin był jeszcze kilkakrotnie przesuwany.

Przypomnijmy, że Blok Gazowo-Parowy zastąpi pracę pięciu kotłów węglowych w elektrociepłowni. Budowa bloku wzmocni bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej (możliwości produkcji energii elektrycznej wzrosną o 55 proc.), a zarazem przyczyni się do odczuwalnej poprawy jakości powietrza. Według zapewnień właściciela, spółki PGNiG Termika, po uruchomieniu bloku, emisja pyłów spadnie do zera! Widocznym już na pierwszy rzut oka efektem uruchomienia bloku będzie znaczne zmniejszenie hałdy węgla widocznej dziś nawet z ul. Modlińskiej. Docelowo kotły węglowe mają być uruchamiane jedynie w sytuacji dużego zapotrzebowania na energię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *