Niesamowite odkrycie archeologów z bielańskiego UKSW

BIELANY. Osadę rzymskich emigrantów z Dalmacji, uciekających przed plemionami germańskimi odkryli w Chorwacji archeolodzy z Instytutu Archeologii UKSW pod kierownictwem dr. hab. Fabiana Welca, prof. ucz.

Jak poinformowała Uczelnia podczas kolejnego sezonu badań przebadano m. in. unikalny rzymski kompleks willowy (villa rustica), który zlokalizowano dzięki badaniom georadarowym w zatoce Podsilo na północy wyspy Rab.

Okazało się, że kompleks ma wiele etapów użytkowania, począwszy od wczesnego okresu rzymskiego do okresu bizantyjskiego włącznie, kiedy to w pozostałościach zrujnowanej już willi wzniesiono architekturę drewnianą.

– Wiążemy to z napływem odsadników-emigrantów z zagrożonych najazdami barbarzyńców obszarów dzisiejszej północnej Chorwacji, które zostały odbite z rąk Ostrogotów przez cesarza Justyniania w VI wieku n.e. – mówi prof. Fabian Welc. – Zdają się to potwierdzać znaleziska monet bizantyjskich oraz ostrogockich z tego właśnie czasu. Co jest zaskakujące emigranci adaptowali zrujnowaną willę na swoje potrzeby, dokonywali tylko niezbędnych napraw, stawiając drewniane ściany i dachy. Mimo takich warunków utrzymywali stosunkowo wysoki standard życia. W omawianych kontekstach archeologicznych znaleźliśmy wyłącznie importowane naczynia afrykańskie na oliwę i wino, szkło oraz liczne przedmioty brązowe, w tym także monety – dodaje.

Dzięki tegorocznym skanowaniom radarowych w zachodniej części badanej zatoki naukowcy odkryli także monumentalny budynek, najpewniej wyłożony mozaikami, o czym świadczą znaleziska licznych tesser – kostek tworzonych mozaiki podłogowe na powierzchni gruntu.

fot. UKSW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *