Po długim weekendzie płatne parkowanie na Żoliborzu

ŻOLIBORZ. Warszawska Strefa Płatnego Parkowania rozszerzy się o Ochotę i Żoliborz. W nowym kształcie zacznie funkcjonować od 15 listopada. Mieszkańcy tych dzielnic już od ponad trzech tygodni mogą wyrabiać abonamenty i wybrać, z jakiego korzystać – rejonowego czy obszarowego. Do końca ubiegłego tygodnia wydano łącznie ponad 5,2 tys. dokumentów.

15 listopada nie tylko zmieni się obszar Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Od tego dnia mieszkańcy strefy będą mogli korzystać z jednego z dwóch rodzajów abonamentu, który pozwala na parkowanie w bliskim sąsiedztwie swojego domu.

Pierwszym jest abonament rejonowy. Obowiązuje obecnie i po 15 listopada pozostanie bez zmian. Będzie działał na takiej samych zasadach jak od lat, również na Żoliborzu i Ochocie. Jego koszt wynosi rocznie 30 zł i nie ulegnie zmianie. Za tę kwotę mieszkańcy będą mogli zaparkować na wszystkich wyznaczonych miejscach postojowych tylko w bezpośredniej okolicy, czyli mniej więcej w promieniu 150-250 m od miejsca zameldowania.

Nowością jest wprowadzenie abonamentu obszarowego. Mieszkańcy mogą go wyrabiać od 18 października, ale obowiązywać będzie dopiero od 15 listopada. Kosztuje 600 zł rocznie (można płacić w dwóch ratach po 300 zł), ale zapewnia parkowanie na znacznie większym obszarze niż tylko pobliskie ulice. Umożliwia postój w całym jednym sektorze („obszarze” – stąd nazwa), obejmującym jedno lub kilka osiedli. Takich sektorów jest 50, a w każdym mniej więcej podobna liczba ogólnodostępnych miejsc postojowych w stosunku do liczby mieszkańców (ok. 800-1200). Mieszkaniec, który wybierze taki abonament, będzie mógł parkować bez opłaty na wszystkich ulicach w całym obszarze – zarówno na wyznaczonych miejscach, jak i na ulicach oznaczonych znakami B-35 i B-39, jeśli takie się w nim znajdą.

Dokumentów wyrabianych przez mieszkańców, zwłaszcza Ochoty i Żoliborza, przybywa z każdym dniem. Do końca ubiegłego tygodnia (6 listopada) wydaliśmy 5256 abonamentów – 4912 rejonowych i 344 obszarowe. Każdy, kto wyrobił sobie abonament, otrzymał jednocześnie identyfikator B-35 (jest on dopisany do abonamentu). Do czego taki identyfikator uprawnia w przypadku abonamentu obszarowego, podaliśmy wyżej. Jeśli chodzi o abonament rejonowy – ich posiadaczom identyfikator B-35 umożliwi postój na tych odcinkach dróg oznakowanych znakiem B-35, które znajdują się w okręgu o promieniu 150 m od miejsca zameldowania lub są przez promień tego okręgu przecinane; a także w strefie oznakowanej znakiem B-39, jeśli miejsce zameldowania znajduje się w takiej strefie.

fot. ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *