Spore zmiany na Słowackiego

ŻOLIBORZ. Ulica Słowackiego jest jedną z najważniejszych na Żoliborzu. Na przestrzeni lat natężenie ruchu w tym miejscu mocno się zmieniło. Samochodów jest coraz mniej, a wraz z otwarciem metra z kilkunastu linii autobusowych pozostały zaledwie dwie.

Naturalne jest zatem, że przekrój ulicy jest dostosowywany do jej obecnej lokalnej funkcji. Zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców pod koniec 2019 r. wyznaczono nowe przejście dla pieszych na wysokości urzędu dzielnicy, wyremontowano drogę dla rowerów oraz zbudowano jej brakujący fragment. W następnym roku na ul. Słowackiego pojawiły się dodatkowe stojaki rowerowe. Dokończenie zmian, o które wnioskowali mieszkańcy, zostało skoordynowane ze zmianami organizacji ruchu za sprawą wprowadzenia na Żoliborzu strefy płatnego parkowania.

Na odcinku od ul. Czaki do ul. Filareckiej zostały wyznaczone miejsca postojowe na jezdni, na większości z nich obowiązuje parkowanie skośne.

Dotychczas parkowanie aut odbywało się w zdecydowanej większości na chodniku, zajmując jego lwią część. O niedawnym podziale przestrzeni przypomina jeszcze rząd starych słupków. Miejscami piesi mieli do dyspozycji 1,5 metra chodnika, a samochody zajmowały pozostałe 3 metry. Nowy parking jest już dostępny i gotowy, kierowcy przyzwyczają się do zmienionej organizacji ruchu. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, w ramach których nieestetyczne biało-czerwone słupki zostaną zdemontowane.

Całość zmian na ul. Słowackiego to poprawa warunków dla pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Dla tych pierwszych przygotowywane jest jeszcze nowe naziemne przejście na wysokości ulicy Szczepanowskiego. Zostanie wyposażone w azyl pośrodku, podobnie jak istniejące przejście na wysokości ul. Czaki.

fot. ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *