Nowa szkoła na Żoliborzu

ŻOLIBORZ. Po feriach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowo otwartym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Anny German. Budynek jest jedną z największych placówek oświatowych w Warszawie.

– Otwieramy właśnie jedną z największych szkół w Warszawie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mimo bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta, mimo, że rządzący cały czas przerzucają na nas dodatkowe obciążenia, a sami zajmują się tylko pogłębianiem chaosu w oświacie, mimo to kontynuujemy inwestycje w edukację. Powstała tu szkoła bardzo nowoczesna, znakomicie wyposażona, ze świetną infrastrukturą sportową. Może się w niej uczyć 800 dzieciaków – mówił podczas otwarcia placówki prezydent Trzaskowski.

W szkole są 33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem. Poza tym przestronne sale gimnastyczne do uprawiania sportów zespołowych, jogi czy dżudo, są też bieżnia i bogato wyposażona siłownia.

Pomyślano także o dwukondygnacyjnej bibliotece z czytelnią i obserwatorium astronomicznym. Nie zabrakło nowoczesnego zaplecza kuchennego oraz udogodnień dla pracowników (np. podziemny parking).

– Ta placówka będzie służyła dzieciom z Żoliborza Południowego, Żoliborza Artystycznego i odciąży pozostałe żoliborskie szkoły, które borykają się ze zmianowością. Cieszę się, że już od nowego semestru będą tu chodzić dzieci – dodaje Dorota Łoboda przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.

W systemie jednozmianowym szkoła podstawowa będzie mogła pomieścić ok. 31 klas – łącznie 775 dzieci. W przedszkolu zaplanowano 150 miejsc. W obu placówkach ma być zatrudnionych ok. 180 osób personelu, z tego ponad 130 nauczycieli.

– Początkowo planowano, że szkoła i przedszkole ruszą od początku roku szkolnego, ale udało się przyśpieszyć inwestycję, aby móc otworzyć szkołę dla klas nauczania początkowego już od II semestru – mówi Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza. – Dla nas to bardzo ważna chwila. W nowej części Żoliborza, dynamicznie rozwijającej się, gdzie powstało wiele budynków mieszkalnych, mamy obiekt edukacyjny, który pozwoli na zmniejszenie zmianowości – podkreśla burmistrz Żoliborza.

Powierzchnia całkowita nowopowstałego obiektu to 14 617,54 m2. W sumie ma 5 kondygnacji. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren, w tym m.in. przebudowano ul. A. German na odcinku przylegającym do terenu Szkoły, zbudowana została ścieżka rowerowa i chodnik. Powstały miejsca postojowe pod szkołą, postawiono stojaki na rowery, kosze i ławki. Otoczenie szkoły zyskało również nową zieleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *