Na Białołęce powstanie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

BIAŁOŁĘKA. Bank Pekao S.A. podpisał z polskim producentem leków Polfą Tarchomin umowę na 8-letni kredyt w wysokości 120 mln zł. Środki z kredytu posłużą współfinansowaniu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych.

W ramach inwestycji powstanie nowy budynek o powierzchni użytkowej ok.12 tys. m2, wymiarach zewnętrznych 69 na 52 metry. W budynku będzie pracować do 150 osób (w obszarze produkcyjnym, laboratoryjnym oraz biurowym). TZF Polfa S.A. (Polfa Tarchomin) zakontraktowała już wydatki na kwotę niemal 200 mln zł. Zrealizowano już prace za ponad 80 mln zł. Równolegle zespół badań i rozwoju TZF pracuje nad rozwojem 8 produktów, które mają być w tym miejscu wytwarzane.

– Bardzo się cieszę, że Bank Pekao może brać udział w finansowaniu tak ciekawego przedsięwzięcia. Szczególną satysfakcję mam z powodu tego, że wspieramy rodzimy, nowoczesny przemysł farmaceutyczny i mam nadzieję, że projekt Polfy Tarchomin udowodni, że najlepsze leki i terapie mogą być tworzone także w Polsce, wydatnie poprawiając dostępność leczenia dla najbardziej potrzebujących – powiedział prezes Banku Pekao, Leszek Skiba.

– Bank Pekao chce być bankiem pierwszego wyboru dla przedsiębiorstw, które decydują się na dużej skali inwestycje. Mamy możliwości, doświadczenie i kompetencje by skutecznie to robić. Trwająca już od dwóch lat pandemia pokazała jak ważne są inwestycje w branżę farmaceutyczną i ochronę zdrowia. Tym bardziej cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w finansowaniu innowacyjnego projektu Polfy Tarchomin – dodała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Pekao, nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

– To wielki dzień dla naszej firmy. Właśnie powstaje pierwsze w Polsce Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Oprócz leków przeciwnowotworowych, będziemy mogli również rozwijać i wywarzać inne leki wysokoaktywne, takie jak leki immunosupresyjne i przeciwgrzybicze. Dla Polfy to przełomowa inwestycja i dlatego tym bardziej cieszymy się, że realizujemy ją wspólnie z polskim Bankiem Pekao S.A. oraz przy silnym wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych – mówił prezes TZF Polfa S.A., Jarosław Król.

Polfa Tarchomin obecnie pracuje nad:

  • rozwojem portfela diabetologicznego: doustne i iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe nowej generacji (firma jest na etapie rejestracji kilku nowoczesnych leków stosowanych w cukrzycy typu drugiego);
  • produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, również tymi, które są niedostępne w Polsce;
  • nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

Leki te będą wytwarzane komercyjnie w budowanym Centrum. Jego uruchomienie jest planowane na 2023 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *