Podpisano umowę na remont zabytku przy Modlińskiej 257

BIAŁOŁĘKA. Zabytkowy zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257 odzyska blask i będzie znowu służyć mieszkańcom. Dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta w imieniu m.st. Warszawy, podpisał umowę z firmą TELKA Sp. z o.o. Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu 20 miesięcy. Koszt prac remontowych to 7,1 mln zł.

Zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257 powstał około roku 1913. W jego skład wchodzi trzykondygnacyjny budynek, przy którym stoją dwie parterowe oficyny.

Modlińska 257 to jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki, to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców dzielnicy, ale także miasta. Dzisiaj zapisujemy kolejną kartę historii tego wyjątkowego zespołu budynków – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Nasz plan na przyszłość i cel tego remontu to stworzenie Centrum Lokalnego dla mieszkańców Białołęki. Ten budynek przez dziesięciolecia spełniał różne funkcje społeczne, chcemy żeby działo się to nadal – dodała wiceprezydent Kaznowska.

Remont będzie polegał na przebudowie budynku głównego oraz oficyn. W budynku głównym znajdzie się m.in. sala widowiskowa na ok. 50 osób, pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe i socjalne. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, a północna na stróżówkę.

Z podpisania umowy cieszy się też burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.

To będzie miejsce integracji mieszkańców, którzy wiele razy wypowiadali się za modernizacją tej nieruchomości. Dlatego jako dzielnica będziemy się starali jak najbardziej pomagać wykonawcy, żeby inwestycja nie napotkała żadnych przeszkód – dodał burmistrz Kuca.

W budynkach odtworzona zostanie historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach, koszyki stalowe na kwiaty przy oknach.

Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek będzie wyposażony w windę – zapowiada Łukasz Górecki, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *