Pszczele pasieki wracają na Żoliborz

ŻOLIBORZ. Do żoliborskich parków, po rocznej przerwie wracają pszczele pasieki. Po cztery ule zostaną ustawione w parku Kępa Potocka i Kaskada. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał z Miodową Manufakturą umowę na dostarczenie, opiekę i utrzymanie dwóch pasiek (łącznie 8 uli) oraz na organizację wydarzenia „Żoliborskie Miodobranie”. W ramach podpisanej umowy Dzielnica Żoliborz otrzyma również 240 kg miodu.

– Pszczele ule na stałe wpisały się w krajobraz naszych parków. Bardzo się cieszymy, że po rocznej przewie, pszczoły ponownie zagoszczą na naszych terenach. Wracamy także z edukacją w zakresie życia pszczół, ich roli w przyrodzie, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Dwie pasieki w parkach Kępa Potocka i Kaskada, a w każdej po cztery ule mają być gotowe do końca kwietnia – jeśli pogoda będzie sprzyjać, to ule pojawią się wcześniej. Pszczoły „obudziły już się z zimowego snu” i rozpoczęły swoją pracę. Można zaobserwować je zbierające świeży pyłek kwiatowy z przebiśniegów, złoci żółtych oraz na krokusowych i narcyzowych łąkach. Pyłek pomaga rodzinom pszczelim dojść do siły po zimowli.

Z dnia na dzień wokół nas robi się coraz bardziej zielono i kolorowo. Dla pszczół oznacza to, coraz większą liczbę rozkwitających dookoła miododajnych kwiatów, krzewów i drzew. W pełni kwitną już wierzby. Ich nektar jest pierwszym płynnym pokarmem, przynoszonym przez zbieraczki po zimie. Od początku wiosny liczba pszczół w ulach systematycznie rośnie, aby dojść z zazimowanych 10-15 tysięcy do największej siły w okolicach przesilenia letniego. Wtedy to w każdym ulu będzie nawet 60-80 tys. owadów. Kwiecień to miesiąc, w którym w ulach zaczynają pojawiać się panowie, czyli trutnie. Będą one obecne w ulach aż do jesieni.

W miesiącach letnich na Żoliborz powróci „Żoliborskie Miodobranie”, lubiane i cenione przez mieszkańców wydarzenie. Chętni uczestnicy zaopatrzeni w ochronne stroje będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda ul od środka, pod nadzorem ale własnoręcznie zebrać i odwirować miód. Przewidziane są również degustacje świeżego miodu.

Akcja dotycząca rozstawiania i utrzymywania pasiek na terenie Dzielnicy Żoliborz realizowana jest od 2017 roku. W 2021 z uwagi na wykrycie choroby bakteryjnej pszczół i objęcie Żoliborza obszarem zapowietrzonym, niemożliwe było bezpieczne ustawienie pszczelich uli w parkach Kępa Potocka i Kaskada. Bowiem zgodnie z przepisami, z obszaru zapowietrzonego nie można pozyskiwać miodu, ani też wywozić, ani wwozić na ten teren pszczół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *