Węzeł na Młocinach zostanie odmieniony

BIELANY. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, która posłuży do modernizacji ostatniej kondygnacji parkingu P+R Metro Młociny.

Remont zostanie wykorzystany do wybudowania mikro instalacji fotowoltaicznych, które zasilą instalacje elektryczne całego Węzła Komunikacyjnego Młociny. Nad częścią miejsc parkingowych powstaną estetyczne zadaszenia, wzorowane na konstrukcjach przewidzianych w równolegle prowadzonym przez ZTM projekcie EKO-Połczyńska, a na zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. W 2021 roku wykonano koncepcję architektoniczną, która pozwoliła nakreślić dalsze kierunki inwestycji.

Dokumentacja projektowa będzie się składała z dwóch części – druga będzie zawierała wskazania do planowanej wymiany wszystkich opraw oświetleniowych na energooszczędne LED i wdrożenie inteligentnych systemów zarządzających, pozwalających na optymalizację czasu świecenia i jego natężenia. Dzięki takim działaniom, Miasto może zaoszczędzić nawet 60 proc. energii elektrycznej, zużywanej dotychczas na oświetlenie Węzła.

Jednocześnie na etapie projektowym zostaną rozważone dodatkowe działania proekologiczne. Planowana jest instalacja magazynu energii przechowującego energię wyprodukowaną ze słońca oraz montaż pompy ciepła wspomagającej ogrzewanie i chłodzenie w Punkcie Obsługi Pasażera, który mieści się na dworcu autobusowym Młociny.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest w 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *