Spacery ornitologiczno-dendrologiczne na Żoliborzu

ŻOLIBORZ. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków organizuje na spacery ornitologiczno-dendrologiczne po żoliborskich parkach. Zaplanowane zostały łącznie cztery spacery w parkach: Kępa Potocka, Kaskada i Sady Żoliborskie oraz po ogrodzie Kalinowa Łąka. Udział jest bezpłatny, a czas trwania przewidziany na ok. 3 godziny.

Spacery realizowane są w ramach zwycięskiego projektu 8. edycji Budżetu Obywatelskiego 2022. Projekt zyskał poparcie 543 mieszkańców dzielnicy. Jego autor zwraca uwagę, że pomysł organizacji spacerów, prowadzonych przed specjalistów z dziedziny ornitologii i dendrologii zrodził się z chęci przybliżenia  mieszkańcom Żoliborza sekretów z życia drzew oraz ptaków.

– W codziennym życiu nie zawsze zwracamy uwagę na otaczającą nas przyrodę. Nie zastanawiamy się nad rolą drzew w mieście, różnorodnością gatunków i odmian i ich pochodzeniem. Tymczasem wystarczy chwila, aby przekonać się, że ptaki są w zestawie wraz z drzewami. Spośród wszystkich gromad kręgowców to one są w Polsce najbogatsze w liczbie gatunków, powszechnie spotykane i lubiane. Zwykle nieznane, ale zarazem magiczne za sprawą zdolności do aktywnego lotu – argumentuje pomysłodawca projektu.

– W 8. edycji budżetu obywatelskiego na 24 wybrane do realizacji projekty, aż 13 dotyczyło zieleni, ochrony środowiska oraz działań proekologicznych. Żoliborzanie należą do grona bardzo świadomych mieszkańców, którzy angażują się w działania na rzecz poprawy środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatu, dlatego jestem przekonana, że spacery ornitologiczno-dendrologiczne będą cieszyły się dużą popularnością – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Spacery ornitologiczno-dendrologiczneprowadzone będą przez doświadczonych przewodników, specjalistów i praktyków z dziedziny dendrologii i ornitologii. Odbywać się będą w co drugą niedzielę, począwszy od 15 maja. Każdy ze spacerów rozpocznie się o godz. 11:00. Nie ma ograniczeń wiekowych, ani co do liczby uczestników. Warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny.

Harmonogram spacerów:

Park Kępa Potocka, 15 maja (niedziela), godz. 11:00

Prowadzący: dendrolog Magdalena Wnęk, ornitolog  Łukasz Wardecki

Miejsce spotkania: skrzyżowanie ul. Gwiaździstej i Promyka

Park Kaskada, 29 maja (niedziela), godz. 11:00

Prowadzący: dendrolog Robert Jancelewicz, ornitolog  Łukasz Wardecki

Miejsce spotkania: fontanna parkowa

Ogród Kalinowa Łąka, 12 czerwca (niedziela), godz. 11:00

Prowadzący: dendrolog Magdalena Wnęk, ornitolog Bartosz Smyk

Miejsce spotkania: pośrodku skweru

Park Sady Żoliborskie, 26 czerwca, godz. 11:00

Prowadzący: dendrolog Justyna Dziedziejko, ornitolog: Bartosz Smyk

Miejsce spotkania: skrzyżowanie ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *