Duże wsparcie dla UKSW na kształcenie lekarzy

BIELANY. Wsparcie nauk medycznych to kluczowa sprawa nie tylko dla Uniwersytetu, ale także społeczeństwa polskiego. Realizujemy wspólnie istotne zadania z perspektywy polityki naukowej państwa – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podczas spotkania z ministrem zdrowia dr. Adamem Niedzielskim.

Kierunek lekarski i pielęgniarstwo na bielańskiej uczelni funkcjonują od paru lat, natomiast siedziba Wydziału to nowy obiekt, oddany do użytku wiosną tego roku.

– Plany mamy wielkie. Chcemy budować centrum symulacji medycznych. To ogromne przedsięwzięcie, stąd pomoc i wsparcie ministra zdrowia jest tak bardzo potrzebne. Już teraz serdecznie dziękuję za tę życzliwość. Ta inwestycja jest kluczowa dla Uniwersytetu i naszej medycyny. Chcielibyśmy budować centrum modułowo, a jego pierwszą częścią będzie właśnie Collegium Anatomicum mówił podczas spotkania rektor UKSW.

Minister zdrowia dr Adam Niedzielski przekazując symboliczny czek przedstawił działania podjęte w zakresie ochrony zdrowia w Polsce: – W ostatnich latach zrobiliśmy ogromny postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę medyczną. Inwestujemy w budynki i sprzęt. Najważniejsza jest jednak kadra i to jest największe wyzwanie jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Problem uzupełniania kadr staje się problemem globalnym. Musimy doprowadzić do szerokiego kształcenia medyków, także na takich Uniwersytetach jak ten. Oczywiście z zastrzeżeniem pilnowania jakości kształcenia.

Minister zwrócił także uwagę na fakt, że rozwój Wydziału Medycznego UKSW wpisuje się w politykę zdrowotną państwa: – Z punktu widzenia deficytów i wyzwań poszerzenie skali kształcenia nie tylko przez istniejące podmioty ale także przez nowe uczelnie, które wykazują chęć nauczania na wydziałach medycznych to niezbędny środek, który pomoże zrównoważyć i ustabilizować system opieki zdrowotnej. Dziękuję za wysiłek, który Wasz Uniwersytet w tym zakresie podjął. UKSW miał świetną bazę naukowo – kadrową i kierunki, które utworzyły zaplecze dla Wydziału Medycznego. Cieszę się, że on powstał, i mam nadzieję, że pomoc w wysokości 30 mln złotych na budowę pierwszego modułu centrum symulacji medycznej i Collegium Anatomicum przyczyni się do jak najszybszego rozpoczęcia planowanej inwestycji.

fot. UKSW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *