Mazowsze przekaże środki dla SCOL przy Mehoffera

BIAŁOŁĘKA. Dzięki umowie podpisanej przez władze samorządu województwa mazowieckiego i Warszawy, miejskie szpitale otrzymają łącznie 7 mln 600 tys. zł dotacji. Zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wyposażenia.

– Przy wsparciu władz Mazowsza możemy wspólnie realizować projekt, dzięki któremu seniorzy będą mieli zapewnioną całodobową fachową opiekę medyczną. Już dziś widzimy, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze. Dlatego bardzo dziękuję za pomoc samorządu województwa mazowieckiego i wspólne działania na rzecz naszych mieszkańców – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) przy ul. Mehoffera 72/74, trwa budowa nowego domu opieki długoterminowej dla seniorów. W nowym obiekcie znajdą się 192 miejsca dla pacjentów w komfortowych jedno i dwuosobowych pokojach z łazienką. Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad 5.6 tys.m2 powierzchni użytkowej i znajdą się w nim również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt tj. wanny z automatycznymi podnośnikami, apteka. Seniorzy będą objęci zarówno leczeniem, jak i profesjonalną pielęgnacją oraz rehabilitacją. Wokół budynku powstaną ścieżki sensoryczne dla pacjentów, a od strony południowej planowana jest budowa mini tężni.

W ramach przyznanej przez władze Mazowsza dotacji w kwocie 3,6 mln zł powstaną chodniki, drogi i parkingi wokół nowego pawilonu długoterminowej opieki medycznej. Ze względu na stan zdrowotny pacjentów konieczne jest dostosowanie chodników do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Planowane jest także wykonanie nowych dróg usprawniających komunikację na terenie SCOL oraz utworzenie dodatkowych miejsc postojowych, w szczególności przeznaczonych dla rodzin odwiedzających pacjentów.

Środki przekazane z dotacji pozwolą również na dostarczenie do nowego budynku mebli, zestawów kąpielowych czy wyposażenia sanitariatów (lustra, dozowniki, pojemniki, siedziska, pochwyty).

Kolejne 3,5 mln zł dotacji na zakupu wyposażenia i zagospodarowania terenu wokół nowego pawilonu medycznego na Białołęce, przekaże m.st. Warszawa.

Całkowity koszt inwestycji (prace projektowe, roboty budowlano – instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku) został oszacowany na 49,6 mln zł, z czego 33 mln zł pochodzą z budżetu miasta.

Władze Mazowsza przyznały również 4 mln zł dotacji na modernizację i doposażenie w aparaturę i sprzęt medyczny Szpitala Czerniakowskiego. W tym roku placówka otrzyma 0,5 mln zł, a w 2023 roku kolejne 3,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *