Frezowanie Jarzębskiego, nowe światła przy Reymonta

BIELANY. Trwa budowa nowej sygnalizacji świetlnej w al. W. Reymonta. Światła powstają na przejściu dla pieszych na wysokości ul. Żbikowianka. Inwestycja jest efektem przeprowadzonego audytu bezpieczeństwa – zebra uzyskała w nim bardzo niską ocenę.

Jednym z najgorzej ocenionych przejść było to przez al. W. Reymonta na wysokości ul. Żbikowianka. Otrzymało notę 2 w sześciopunktowej skali (od 0 do 5). Audytorzy wskazali, że największym problemem jest prędkość, jaką kierowcy rozwijają na al. W. Reymonta przed zebrą, ze względu na długie i proste odcinki alei po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wielu z nich decyduje się wyprzedzać w rejonie przejścia, które jest dodatkowo trudne do przekroczenia ze względu na przedzielające drogę torowisko tramwajowe. „Może w takiej sytuacji dojść do potrącenia pieszego” – napisali w karcie sprawdzonego przejścia. Dlatego rekomendowali właśnie budowę sygnalizacji świetlnej.

Prace rozpoczęły się kilka dni temu. Wykonawca, firma Traffic Polska, już wkopał w ziemię część peszli, czyli tworzywowych karbowanych rur, w których znajdzie się okablowanie pod nowe sygnalizatory. Przygotowała także materiały, które w najbliższym czasie wykorzysta w trakcie kolejnych etapów robót. Będą wiązały się głównie z instalacją masztów sygnalizacyjnych oraz montażem sygnalizatorów.

Nowe światła usprawnią przejście na drugą stronę ulicy. Pokonywanie pasów stanie się bezpieczniejsze. To ważne, bo zebra jest bardzo popularna – skraca drogę do pobliskich licznych punktów usługowych oraz dużych osiedli mieszkaniowych.

Kończy się natomiast budowa sygnalizacji na przejściu przez ul. Z. Krasińskiego przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. W tym miejscu stoją już maszty z sygnalizatorami, które czekają na uruchomienie. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy zakończą się wszystkie prace.

W weekend, 25-27 listopada, ułożona zostanie nową nawierzchnia na jezdni ul. Jarzębskiego. Podczas prac droga łącząca ulice Broniewskiego i Żeromskiego zostanie wyłączona z ruchu. Dla kierowców zostanie wyznaczony objazd.

Roboty asfaltowe rozpoczną się w piątek, 25 listopada, o godz. 22.00. Na czas prac, na ulicach Magiera i Staffa, pomiędzy Jarzębskiego i Perzyńskiego, zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. U zbiegu ul. Magiera i Perzyńskiego możliwy będzie wyjazd w obie strony. Kierowcy nie pojadą, jednak na tym skrzyżowaniu prosto. Na dalszym odcinku Magiera kierunek ruchu pozostanie bez zmian. Po obu stronach ul. Jarzębskiego, Magiera i Staffa ustawione zostaną zakazy zatrzymywania się.

Objazd utrudnień zostanie poprowadzony ul. Broniewskiego, Perzyńskiego i Żeromskiego.

Prace zakończą się w poniedziałek, 28 listopada, o godz. 5.00. Na czas trwania prac zostanie udostępniony mieszkańcom parking przy urzędzie od ulicy Staffa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *