Społeczni karmiciele kotów na Żoliborzu

ŻOLIBORZ. Na terenie Żoliborza bytuje blisko tysiąc kotów wolno żyjących, szacuje się że ok. 30 proc. z nich nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 79 społecznych karmicieli kotów, którym regularnie wydawane są worki z karmą suchą oraz puszki z karmą mokrą. Według ich wskazań liczba wolno bytujących kotów na Żoliborzu wynosi 947.

Każdego roku Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisuje umowę z przychodnią weterynaryjną, która świadczy bezpłatne usługi dla wolno żyjących i bezdomnych żoliborskich kotów. W 2023 roku w budżecie na ten cel znalazło się 20 tys. zł. Opieka weterynaryjna świadczona ze środków Urzędu Dzielnicy Żoliborz nie obejmuje leczenia kotów domowych – posiadających właścicieli.

Opiekunom kotów wolno żyjących oferowane są bezpłatnie badania profilaktyczne i specjalistyczne, zabiegi kastracji i sterylizacji oraz szczepienia. Możliwy jest także wyjazd do wypadków oraz wykonanie zabiegów ratujących życie. Najczęściej wykonywane są zabiegi odrobaczania, odpchlenia i szczepienia kotów przeciwko chorobom zakaźnym, w tym przeciwko wściekliźnie oraz badania ogólne. W 2022 roku zabiegowi kastracji i sterylizacji poddano 24 koty.

Aby zostać społecznym karmicielem kotów należy opiekować się co najmniej 3 kotami (najczęściej jest ich znacznie więcej) oraz raz w roku wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym podawana jest liczba kotów pod opieką, rejon w którym one bytują oraz miejsce dokarmiania. Osoba taka zobowiązana jest także do poddawania ich zabiegom weterynaryjnym (leczenie, sterylizacja, kastracja, szczepienia) i przeznaczania otrzymywanej karmy na ich dokarmianie. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wypożyczają również tzw. klatki łapki, pomagające odłowić dzikie koty i przetransportować zwierzęta na zabiegi do współpracującej przychodni weterynaryjnej.

Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy wydaje społecznym karmicielom kotów worki z karmą suchą w opakowaniach 3,8 kg oraz puszki z karmą mokrą w wadze 0,4 kg. Każdy z karmicieli otrzymuje kod własny, jednorazowy odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *