Nowe oblicze ulicy Śmiałej

ŻOLIBORZ. Dobiegły końca prace związane z pierwszym etapem przebudowy ulicy Śmiałej na odcinku od ul. Gen. J. Zajączka do al. Wojska Polskiego. Prace budowlane objęły odcinek ulicy o długości 316 m i szerokości od 5 m do 5,5 m. W pasie drogowym pojawiły się nowe drzewa i krzewy. Na ulicy niezmiennie obowiązuje ruch jednokierunkowy.

– Konsekwentnie realizujemy modernizacje żoliborskich ulic. Właśnie zaczynamy widzieć koniec procesu remontów urokliwych uliczek Żoliborza Oficerskiego.  W 2023 roku realizowany będzie więc drugi etap przebudowy ulicy Śmiałej – do ul. Hauke-Bosaka i tym samym kolejna ulica zostanie w całości wyremontowana. Ostateczny kształt projektu poprzedzony został konsultacjami z mieszkańcami. Podobnie jak na ukończonym już odcinku, obowiązywać będzie na nim ruch jednokierunkowy z jednostronnym parkowaniem ograniczonym wyłącznie dla mieszkańców – mówi Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Przebudowa ul. Śmiałej na odc. od ul. Gen. J. Zajączka do ul. Hauke-Bosaka współfinansowana jest ze środków Województwa Mazowieckiego ze środków „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Na ten cel Marszałek Województwa Mazowieckiego przeznaczył 2 mln zł. Wykonawcą I etapu prac na odcinku od ul. Gen. J. Zajączka do al. Wojska Polskiego była spółka DOWBUD-C II. Prace trwały 10 miesięcy.

– Jesteśmy na półmetku działań, jeśli chodzi o zmiany na Śmiałej. Za nami jest już przebudowa pierwszego odcinka jednej z najstarszych ulic na Żoliborzu, która zyskuje zupełnie nowe oblicze. Na pewno istotną dla mieszkańców będzie informacja, że w trakcie prac do projektu przebudowy ulicy na odcinku ul. Gen. J. Zajączka do al. Wojska Polskiego wprowadziliśmy zmiany, dzięki którym mogliśmy zwiększyć liczbę nowych nasadzeń o 9 dodatkowych drzew oraz o ok 800 krzewów – dodaje Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Na odnowionej ulicy Śmiałej łącznie posadzonych zostało 18 nowych drzew: 5 klonów zwyczajnych, 4 klony zwyczajne 'Globosum’ oraz 9 klonów zwyczajny 'Drummondii’. Te ostatnie pojawiły się m.in. przed budynkiem, w którym znajduje się m.in. „Czytelnia pod Sowami” oraz na wysokości numeru Śmiała 1/3. W ramach uzupełnienia projektu przebudowy ulicy, uporządkowaliśmy parkowanie i poprzez likwidację części obszernego chodnika z kostki Bauma zwiększyliśmy nasadzenia zieleni pod budynkiem z adresem Gen. J. Zajączka 8 (od strony ul. Śmiałej). Na pozostałych drzewach przeprowadziliśmy zabiegi pielęgnacyjne, w tym cięcia formujące i sanitarne.

Wzdłuż przebudowanej ulicy Śmiałej oraz na dodatkowo zazielenionym chodniku, posadziliśmy łącznie ok. 1400 sztuk krzewów z gatunków: perukowiec podolski 'Purpureus’, dereń biały 'Spaethii’, irga błyszcząca, pęcherznica kalinolistna 'Diabolo”, pięciornik krzewiasty 'Anette’, tawuła japońska 'Goldflame, kalina sztywnolistna, krzewuszka cudowna 'Brigela’, róża biała. Nasadziliśmy także ok 200 roślin okrywowych. Rosnące wzdłuż ulicy grupy krzewów także zostały uzupełnione. Natomiast renowacja istniejących trawników objęła powierzchnię ok. 2215 m2.

W celu poprawy bezpieczeństwa, na ulicy zamontowane zostały 3 progi zwalniające. W nowych lokalizacjach pojawiło się 16 latarni oświetleniowych typu „Pastorał Warszawski”, które są repliką latarni ulicznych z 1923 roku. 11 z nich podanych zostało restauracji, a 5 ustawiliśmy dodatkowo. W zatokach postojowych wytyczyliśmy 6 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przy ulicy pojawiły się także nowe ławki parkowe z oparciem oraz stojaki rowerowe.

Koszt całej inwestycji, w tym projekt, jego aktualizacja, prace wykonawcze oraz dodatkowe prace nie objęte pierwotnym projektem, a związane z usunięciem części chodnika i zwiększeniem nasadzeń zieleni, wyniósł blisko 4,44 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *