Huta inwestuje miliony w wyciszenie produkcji

BIELANY. Od kilku tygodni sąsiedzi Huty ArcelorMittal Warszawa pytają, czy zakład zawiesił działalność produkcyjną, ponieważ nie słyszą jej odgłosów. Nic podobnego! Huta produkuje pełną parą. To, że jej nie słychać, jest efektem sfinalizowanej w końcu listopada inwestycji, polegającej na izolacji akustycznej komina Odpylni.

Mapa akustyczna zakładu, wykonana w 2021 roku pokazała, że komin Odpylni był znaczącym źródłem hałasu.  Żeby ten hałas  zdecydowanie ograniczyć zastosowano aż trzy równoległe działania. Pierwsze polegało na uszczelnieniu obszaru przejścia kanałów dolotowych komina przez sufit. Drugie – na wygłuszeniu powierzchni kanałów dolotowych komina. Trzecie – na dodatkowym zamontowaniu  tłumików akustycznych wewnątrz kanałów dolotowych wentylatorów.

Prace techniczne zaczęły się w lipcu 2022 roku i trwały do końca listopada. Po ich zakończeniu  wykonawca wygłuszenia przeprowadził pomiary na wylocie z komina. Pokazały one, że poziom hałasu został ograniczony aż o 16 decybeli.

Aby sprawdzić w sposób niezależny skuteczność zrealizowanej inwestycji Huta ArcelorMittal Warszawa zleciła dodatkowo wykonanie pomiarów hałasu akredytowanej firmie  Sonitech.  Przeprowadzono je w trakcie produkcji Stalowni 13 grudnia 2022 w porze dziennej i nocnej w 8 punktach na terenach chronionych akustycznie ze względu na zabudowę mieszkaniową: przy ul. Improwizacji (na granicy terenu Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego), na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej przy ul. Rokokowej 130E, na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Encyklopedycznej 16, przy budynku wielorodzinnym położonym przy ul. Nocznickiego 17, na granicy terenu szkolnego przy ul. Balcerzaka 1, przy budynku wielorodzinnym położonym przy ul. Nocznickiego 23, przy budynku wielorodzinnym położonym przy ul. Sokratesa 2 oraz na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej przy ul. Michaliny 10.

Pomiary potwierdziły we wszystkich punktach znaczne ograniczenie hałasu, zarówno w dzień jak i w nocy. Większość wyników była niższa od wartości dopuszczalnych o kilka – a w niektórych miejscach nawet o kilkanaście – decybeli. 

Skuteczność tej kilkumilionowej inwestycji potwierdzają także  sygnały od młocińskich sąsiadów, którzy chwalą nas za to, że pracujemy ciszej  – podkreśla Artur Gierwatowski, dyrektor generalny Huty ArcelorMittal Warszawa. – Bardzo nas to cieszy i pokazuje, że umiemy skutecznie wychodzić naprzeciw postulatom, zgłaszanym przez społeczność lokalną.

Projekt wyciszenia komina Odpylni stanowi kolejną inwestycję, zrealizowaną w ramach przyjętej przez ArcelorMittal Warszawa strategii inwestycji środowiskowych, które mają na celu poprawę komfortu akustycznego wokół zakładu. Dołączył on do uruchomionej w ubiegłym roku Nowej Chłodni przy hali Wykańczalni oraz projektów zrealizowanych wcześniej na Stalowni, polegających na zwiększeniu objętości okapu nad piecem elektrycznym i uszczelnieniu dachu.

One thought on “Huta inwestuje miliony w wyciszenie produkcji

  1. Mam nadzieję , że już nie będą mieli argumentów ci co ciągle narzekali , że huta hałasuje.
    Pomiary są adekwatne do aktualnej sytuacji .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *