Biblioteka dla wszystkich! Poprawa dostępności Bibliotek Żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami

ŻOLIBORZ. Czytelnicy i odwiedzający wypożyczalnie oraz czytelnię Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy mogą już korzystać z urządzeń i nowych udogodnień stworzonych z myślą o ułatwieniu dostępu i możliwości korzystania z zasobów biblioteki przez osoby niedowidzące i niedosłyszące.

W ramach projektu „Poprawa dostępności Bibliotek Żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami, zrealizowanego ze środków finansowych m.st. Warszawy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023”  czytelnikom udostępnione zostały:

  • pętle indukcyjne na stanowiskach do obsługi czytelników (we wszystkich bibliotekach na Żoliborzu)
  • pętle indukcyjne powierzchniowe stosowane na określonym obszarze w lokalu biblioteki (w Wypożyczalni nr 16 i Czytelni Pod Sowami)
  • urządzenie lektorskie Auto-Lektor – to specjalistyczne urządzenie komputerowe służące do odczytywania głosem syntetycznym tekstu drukowanego, przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących  (w Czytelni Naukowej nr XVI)
  • stanowisko komputerowe z klawiaturą posiadającą nakładki w Braille’u (w Czytelni Naukowej nr XVI)
  • książki z dużym drukiem (w Wypożyczalniach nr: 13,16,111,138).

Od roku 2015 Czytelnia Naukowa nr XVI przy Pl. Inwalidów 3 współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących” oraz uzupełniania zbioru cyfrowych książek mówionych na „Czytaka”. W ofercie Czytelni znajduje się 7 urządzeń „Czytak” oraz, dzięki Stowarzyszeniu LARIX, dostęp do bazy e-booków w formacie na „Czytaka”, aktualnie liczącej 3372 książki, a także własne zbiory audiobooków obejmujące ponad 7400 tytułów dla dorosłych i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *