Maraton pisania projektów

BIELANY. Trwa nabór projektów do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Swój pomysł może zgłosić każdy – nie tylko burmistrz, nie tylko radny. Ale sama idea nie wystarczy, trzeba ją jeszcze atrakcyjnie przedstawić. A to już nie takie proste i oczywiste. Dla tych, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak, Dzielnica Bielany organizuje wyjątkowy maraton…

Budżet obywatelski (czy też budżet partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono do Polskich gmin w 2011 roku w Sopocie. Od tamtej pory cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. W końcu to bardzo demokratyczne w charakterze przedsięwzięcie. Obywatele mają realny – bezpośredni i widoczny wpływ na to, co się dzieje w ich „małej ojczyźnie”. Raz w roku każdy mieszkaniec gminy, niezależnie od tego, czy piastuje jakąś funkcję społeczną, może zgłosić swój pomysł na upiększenie okolicy lub zwiększenie komfortu życia w swojej dzielnicy. Następnie odbywa się demokratyczne głosowanie, w którym wybierane zostają najlepsze zdaniem mieszkańców projekty. A potem jeszcze tylko kawałek od idei do czynu. Chyba nie ma lepszej drogi do realizacji pragnień i odpowiadania na potrzeby mieszkańców danej gminy. W końcu kto lepiej wie, czego obywatelowi trzeba niż… sam obywatel właśnie. W teorii koncepcja wydaje się bardzo prosta. Niestety, na drodze do pełnego zaangażowania wszystkich zainteresowanych często stoją dość pragmatyczne przeszkody. Wielu warszawiaków, choć ma pełno pomysłów, nie zgłasza ich, bo… nie wie, jak.

Właśnie takim osobom wyszły naprzeciw władze Dzielnicy Bielany. W sobotę 20 stycznia w Urzędzie Dzielnicy odbędzie się kilkugodzinny Maraton pisania projektów. Do udziału zaproszeni są wszyscy ci, którzy mają pomysł, ale nie wiedzą, jak przekuć go w projekt. Koordynujący wydarzenie bielańscy urzędnicy podpowiedzą zainteresowanym, jak w poprawny, a zarazem atrakcyjny sposób opisać projekt, a potem jak go wycenić i złożyć. Warto wziąć udział w takim szkoleniu, szczególnie, że wnioski można składać tylko do czwartku 25 stycznia. Kto wie, może to Twój pomysł zostanie wybrany?

Szczegółowe informacje:

Miejsce: Urząd Dzielnicy Bielany, foyer sali widowiskowej (ul. Żeromskiego 29, wejście od ul. Jarzębskiego)
Czas: sobota 20 stycznia, godz. 10:00 – 14:00

Więcej informacji znajdziecie tu:
https://bielany.um.warszawa.pl/-/maraton-pisania-projektow-bo-2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *